اخبار، زیست شناسی

نوزاد تیتاناسور یک کپی کوچک از والدین خود بوده

تصویر تایتاناسور

تاربام: یک نوزاد تایتا ناسور احتمالا همانند یک بالغ این گونه فعال و توانا بوده است.

به گزارش تاربام، طبق گزارش 22 آپریل، در پی کشف فسیل یک دایناسور رپتوسور 1 تا 2 ماهه در ماداگاسکار، دیرینه شناس دانشگاه مک آلستر در سنت پل  دکتر کریستی کاری راجرز (Kristi Curry Rogers) اعلام کرد که  این فسیل  نشان داد که نوزادان این گونه اندامی مشابه با دیناسورهای بالغ داشتند به صورتی که آنها را از مراقبت دایم والدین بی نیاز می کرده است و همچنین این خصوصیت موجب می شده  تا نوزادان این گونه نسبت به نوزدان دیگر گونه ها اتکای بیشتری به توانایی های خود داشته باشند.

باید به این نکته توجه داشت که فقدان نمونه های کافی از تایتاناسورهای جوان درک الگوهای رشد دایناسورهای عظیم را تاحدود زیادی با مشکل روبرو می کند. کاری راجرز و همکارانش تخمین می زنند که نوزاد تازه به دنیا آمده این گونه وزنی در حدود 3 تا 4 کیلوگرم داشته یعنی وزن مشابه یک انسان تازه متولد شده اما فقط در مدت بسیار کوتاهی و درعرض چند هفته وزن این دایناسور به 40 کیلوگرم می رسیده یعنی به سنگینی یک پسر 12 ساله.  تصاویر میکروسکوپی و سی تی اسکن های انجام شده بر روی این فسیل و یافته های حاصل از مطالعه بر روی این فسیل نشان می دهد که  تمام اندام نوزاد به طور یکنواخت رشد می کرده است و بافت استخوانی اگر چه بسیار جوان بوده اما کاملاً فعال و مستقل بوده است.

ترجمه: مهدی علیپور / خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *