اخبار، زیست شناسی

ویرایش ژن ها در جنین انسان برای مقاوم سازی در برابر HIV

تصویر

تاربام: محققان چيني گزارش كرده اند كه در حال ويرايش ژنهاي جنين انسان براي مقاوم سازي جنين در مقابل ويروس HIV مي باشند. اين مقاله كه در آن از روش CRISPR-editing براي جنين هاي non-viable كه پس از سه روز از بين برده شد استفاده شده، دومين ادعاي ويرايش ژن جنين انسان درجهان مي باشد.

به گزارش تاربام، در آوريل 2015 يك تيم تحقيقاتي در چين موفق به اصلاح  ژن مرتبط با بيماري‌هاي خوني در جنين انسان شدند. اين گزارش براي اولين بار در جهان مذاكراتي را در باب اخلاق اصلاح ژنتيكي جنين به راه انداخت. در اين آزمايش از 213 تخمك بارو شده انسان كه براي درمان ناباروي مناسب نبودند ولي در عوض يك مجموعه فوق العاده از ژن هاي قابل آزمايش بودند استفاده گرديد.

در اين تحقيق از CRISPR–Cas9 براي ايجاد موتاسيون در جنين ها استفاده شد. اين موتاسيون باعث فلج كردن ‍ژن ايمني سلولي به نام CCR5 مي‌شود. در بعضي افراد به طور طبيعي اين جهش (‌موسوم به CCR5∆32) رخ ميدهد و بنابراين تا حدود زيادي نسبت به ويروس HIV  مقاوم هستند. اين جهش باعث تغييراتي بر روي پروتئين CCR5  مي‌شود كه مانع از ورود ويروس به درون سلول‌هاي T مي شود. در اين آزمايش از هر 26 جنين دستكاري شده 4 جنين به طور موفقيت آميزي اصلاح گرديد و در برابر HIV مقاوم گرديد. به گفته (Xiao-Jiang Li)‌ عصب شناس دانشگاه اموري در اتلانتا هنوز راه زيادي تا اصلاح دقيق و كارآمد بدون مشكلات فني در سلول‌هاي جنيني انسان باقي مانده كه بايد با آزمايشات بيشتر بر روي نمونه هاي جانوري و با استفاده از روش CRISPR پيموده شود.

ترجمه: مهدی علیپور / خانه علم و دانش تاربام


منابع: nature

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *