اخبار، نجوم

چین در 2020 به مریخ می رود

تصویر مریخ

تاربام: چین درصدد است یک مریخ پیما به منظور کاوش در سیاره ی سرخ بفرستد. یک مقام مسئول بلند پایه مرکز تحقیقات فضایی چین از آخرین قدمهای برنامه بلند پروازانه ی خویش پرده برداشت. کارشناسان گزارش داده اند که جزئیات این ماموریت در ماه ژانویه، بر اساس پروتکل هایی نوشته شده است. مدیر سرپرست بنیاد فضانوردی چین، (ژو داژه) در یک کنفرانس خبری در بیجینگ از این ماموریت پرده برداشت. او گفت “هدف، پرتاب این کاوشگر در سال 2020 است. ارائه ی زمان دقیق این حرکت عظیم، میتواند یک چالش بزرگ و جهش عظیمی برای توانایی های فضایی کشور باشد”.

به گزارش تاربام، آنچه ما میخواهیم بدان دست یابیم، قرار گرفتن در مدار مریخ، دور زدن و برداشت خاک قمرهای مریخ است و جایگیری در این ماموریت میتواند هدف دشواری تلقی شود. چین بیلیونها دلار به صنعت فضایی و برنامه های آن تزریق می کند و تلاش دارد تا همپای آمریکا و اروپا بتواند پیشتاز باشد. اما باید به یاد داشت قبلا همسایه ی چین یعنی هند در این زمینه پیشتاز بوده و یک کاوشگر ارزان قیمت در سال 2014 به دور سیاره سرخ قرار داده است.

ژو ژاوه گفت: کاوشگر چین می تواند علاوه بر برداشت خاک و بررسی سطح مریخ به منظور اکتشاف ترکیبات آن، برای پیدا کردن ردی از آب تحقیق کند.

او همچنین گفت “تحقیقاتی از این دست میتواند در حقیقت به منزله ی تحقیقاتی برای شناخت سرچشمه ی حیات بشریت باشد”.

با تکمیل این ماموریت به سوی مریخ، فقط چین است که می تواند مدعی شود که حقیقتا اعماق فضا را کاوش نموده است. چین یک برنامه ی بلند پروازانه ی نظامی بیلیون دلاری فضایی دارد که بیجینگ به آن به عنوان راهی برای تکامل  پیشرفت کشور و نشانه و سمبلی برای ارتقاع چین نگاه می کند.

همچنین تلاش های اخیر چین در زمینه ی فضا، بر روی اکتشاف ماه نشانه روی شده است. اولین کاوشگر فضایی چین به نام یوتو یا خرگوش یشمی در اواخر 2013 به ماه پرتاب شد ولی از آن زمان تا کنون هنوز اشکالات مکانیکی در این پرتاب، دیده می شود.

چین در نظر دارد برای سال 2018، کاوشگر چنگ 4 را که در فرهنگ چینی نام و سمبلی برای الهه ماه به شمار می آید را در قسمت تاریک ماه مستقر کند.

چین پس از آمریکا و روسیه سومین کشوری است که به ماه کاوشگر می فرستد. بهترین بخش این برنامه از دید ژو، تقابل به مثل این برنامه در برابر فعالیت های دهه های قبل آمریکا و شوروی و کاوشگری به نامی چون پایونر است. آمریکا پیش از این دو مریخ پیما به سطح مریخ فرستاده است و شوری سابق و انجمن فضانوردی اروپا نیز ماموریت هایی در رابطه با مریخ انجام داده اند.

اولین تلاش چین برای کاوش در مریخ به سال 2011 بر می گردد که تلاش کرد یک ماهواره به دور مدار مریخ بفرستد. درست در زمانی که روسیه راکت حامل موشک را به فضا فرستاد و این راکت به دلیل پاره ای مشکلات در مدار زمین، از کنترل خارج شد و پس از سه ماه در فوریه همان سال قطعات آن در اقیانوس آرام سقوط کرد و آرام گرفت.

ترجمه: هنگامه مظاهری / خانه علم و دانش تاربام


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *