اخبار، فیزیک، نجوم

باد هایی با سرعت یک چهارم سرعت نور

تصویر سیاهچاله

تاربام: ستاره شناسان دو سیاهچاله نزدیک به هم کشف کردند که در حال بلعیدن ستاره های اطراف خود، با سرعت بسیار بالایی هستند، و مواد بلعیده شده را با قدرت به بیرون تف می کنند.

به گزارش تاربام، این دو سیاهچاله در یکی از کهکشان های نزدیک به ما قرار دارد که پس از بلعیدن ستاره ها و مواد اطراف خود، آنها را با سرعتی حدود یک چهارم سرعت نور به بیرون پرتاب می کنند. محققان دانشگاه کمبریج، این اطلاعات را بر اساس داده های رصدخانه آژانس فضایی اروپا (ESA) به دست آوردند. رصدخانه آژانس فضایی اروپا، این داده ها را پس از مشاهده و بررسی دو منبع مرموز که در حال تابش اشعه ایکس می باشند جمهپع آوری کرده است.

این سیاهچاله ها احتمالا بقایای یک ستاره کوتوله سفید و یک ستاره نوترونی است، که در حال تغذیه از یک ستاره گازی نزدیک به خود هستند. طبق مشاهدات در هر دو سیاهچاله، گاز های ستاره ای به صورت بسیار متراکم و دیسکی شکل، در حال چرخش هستند.

جزئیات این کشف، در نشریه نیچر (Nature) منتشر شده است.


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *