اخبار، تکنولوژی، نجوم

اسپیس ایکس کپسول رباتیک به مریخ می فرستد

اسپیس ایکس

تاربام: کمپانی پروازهای فضایی تبلیغاتی اسپیس ایکس (SpaceX) در توییتر خود نوشت در نظر دارد کپسول دراگون رباتیک خود را در آغاز سال 2018 به مریخ بفرستد. به گفته این شرکت دراگون ها (یا همان اژدهای قرمز، فضاپیماهای توسعه یافته شرکت اسپیس ایکس) از سراسر ساختار مریخ خبر خواهد داد. یک نماینده ی کمپانی اسپیس ایکس در 27 آپریل در توییت خود نوشت، این کمپانی برنامه ای برای برپایی یک مستعمره در مریخ دارد. برنامه ای که بنیانگذار بیلیونر این کمپانی فضایی، آلون ماسک به عنوان هدف این کمپانی از این سفر عنوان می کند.

به گزارش تاربام، یک منبع نزدیک به برنامه های این کمپانی گفت “آزمایشات ابتدایی برای پرواز کپسول اژدها به مریخ می تواند تکنولوژی های مورد نیاز برای حمل حداکثر ظرفیت قابل حمل به سیاره ی سرخ را تعیین کند”. این تکنولوژی ها شامل ابزارهای مورد نیاز و محل اسکان کاوشگر مارشن نیز خواهد بود. این منبع آگاه همچنین گفت “کمپانی اسپیس ایکس میخواهد جزییات مهندسی مورد نیاز برای مستعمرات خود روی مریخ را در سال جاری مشخص کند.

فضاپیمای دراگون 2 به گونه ای طراحی می شود که قادر است هر نقطه ای در منظومه ی خورشیدی را برای فرود برگزیند و آنجا فرود آید. ماموریت مریخی اژدهای سرخ، اولین آزمایش پرواز از این دست است که ماسک در توییتر خود از آن پرده برداشت. او همچنین خاطر نشان کرد فعلا نمی تواند توصیه کننده ی هیچ گونه نقل و انتقال فضانورد بین منطقه ی ماه و زمین باشد. این به هیچ وجه به منزله ی یک سفر تفریحی که از سوی یک کمپانی خصوصی پشتیبانی می شود، تلقی نخواهد شد.

سال گذشته یک گروه از دانشمندان ناسا، بر روی قابلیت های فضاپیمای اژدهای سرخ بررسی هایی انجام دادند تا بلکه به آن ماموریتی دهند تا در صورت امکان سنگ ها و مواد سطح مریخ راتوسط مامور سیار مریخ 2020 به عنوان نمونه جمع آوری شده، برای مطالعات بیشتر به زمین بیاورند. ولی ناسا این ماموریت را به رسمیت نشناخت و همچنین کمپانی فضایی ایکس این همکاری را به این شکل نپذیرفت.

اخیرا این فضاپیما، در حال تست بر روی سیستم فرود خود روی سطح مک جورج برای تسهیل رسیدن به فرود نهایی روی سطح مریخ است.

آقای ماسک گفت “در ژانویه ی 2015 در طول فعالیت ها، شما می توانید هر ابهام و سوالی را با ما در میان بگذارید؛ برنامه کمپانی اسپیس ایکس، انتقال انسان و مسافر بین مریخ و زمین است. کمپانی در حال حاضر یک راکت فضایی به نام هیولای  فالکن را در دست تهیه و ساخت دارد که توانایی حمل بشر و بار به اعماق فضا و حتی مریخ را خواهد داشت.

در 8 آپریل، اسپیس ایکس برنامه ای برای توسعه ی یک راکت با قابلیت استفاده مجدد را پشت سر گذاشت و آن زمانی بود که اولین مرحله از فرود راکت فالکون 9 روی کشتی با موفقیت انجام پذیرفت.

ماسک همچنین گفت “راکت های با قابلیت به کار گیری مجدد، هزینه ی سفر به فضا را کاهش می دهند و هزینه های سرسام آور ایجاد مناطق قابل سکونت در مریخ، قابلیت پذیرش و هضم بیشتری خواهد داشت. کمپانی اسپیس ایکس یک قرارداد با ناسا برای حمل بار به ایستگاه فضایی توسط کپسول فضایی دراگون را منعقد نموده است. مدار ATK در حال حاضر، هدف این کمپانی برای حمل بار است.

ناسا برای حمل بار به مریخ، با 2 کمپانی معروف و مطرح بویینگ و اسپیس ایکس قراردادهایی را نگاشته است. همچنین این دو کمپانی برای حمل فضانورد به مدارهای آزمایشگاهی ایستگاه فضایی ناسا انتخاب شده اند و بنا به اظهارات ناسا، این پروازها در آغاز 2017 شروع خواهد شد. ناسا همچنین از برنامه ی خود برای فرستادن بشر  به مریخ در سال 2030 خبر داد و گفت: این برنامه هنوز نیازمند بررسی های بیشتر است.

ترجمه: هنگامه مظاهری / خانه علم و دانش تاربام


منابع: livescience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *