دیگر موارد، شایعه و شبه علم

اشتباه علمی فاجعه بار در صدا و سیمای ایران!

تاربام: در تاریخ 23 خرداد در برنامه ای به نام “ماه عسل” که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود، از دکتر ابوطالب صارمی، فوق تخصص باروری و IVF از دانشگاه وین(University of Vienna)  اتریش دعوت می شود تا در برنامه حضور یابد. اما نکته تاسف بار و بسیار عجیب این بود که دکتر صارمی، تصویری را نشان می دهد و مدعی می شود که آن تصویر یک تخمک است که او در زیر میکروسکوپ مشاهده کرده است. این در حالی است که این تصویر، نمایی از سحابی هلیکس است که توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد شده است. جزئیات و تصاویر این سحابی را می توانید در اینجا ببینید. همچنین این قسمت از برنامه تلویزیونی ماه عسل را می توانید از اینجا ببینید و دانلود کنید.

تصویر سحابی هلیکس

تصویری از سحابی هلیکس (Helix) که توسط تلسکوپ فضایی هابل عکس برداری شده است. هابل گاز های بیرونی این سحابی را به شکل نور های مرئی نشان داده است. اعتبار تصویر: ناسا

تصویر برنامه ماه عسل

تصویری از برنامه “ماه عسل” با اجرای احسان علی خانی و دعوت از دکتر ابوطالب صارمی که سحابی هلیکس را به عنوان تصویر یک تخمک معرفی می کند و مدعی می شود که خودش با میکروسکوپ از آن عکس گرفته است.

به گزارش تاربام، سحابی هلیکس (Helix) حدود 600 الی 700 سال نوری دورتر از ما و در صورت فلکی دلو (Aquarius) قرار دارد. این سحابی در سال 1824 توسط کارل لودویگ هاردینگ (Karl Ludwig Harding) ستاره شناس آلمانی کشف شد. حال جای تعجب و تاسف است که در صدا و سیمای ایران تصویر این سحابی توسط دکتر ابوطالب صارمی، شخصی که دانشمند نامیده می شود، به عنوان تصویری از یک تخمک معرفی می شود که او با میکروسکوپ از آن عکس برداری کرده است. نکته فاجعه بار این است که این اشتباه توسط یک فرد علمی و آن هم با آگاهی و مشاهده تصویر و توضیح مختصر درمورد آن، در صدا و سیمای ایران اتفاق می افتد. این در واقع به نوعی دروغ پردازی و تحریف درباره حقایق علمی و دادن اطلاعات غلط علمی به مخاطبان این برنامه است.

دکتر صارمی با اشاره به تصویر سحابی هلیکس در این برنامه زنده می گوید “این تصویر یک تخمک است که در اطراف آن سلول های محافظت کننده قرار دارد، ببینید که این تصویر شبیه به یک کهکشان است؛ وقتی این تصویر تخمک را در زیر میکروسکوپ دیدم، عظمت خلقت و پروردگار را در آن دیدم!”.

او حتی با اشاره مستقیم به تصویر این سحابی به صراحت می گوید که “این تصویر جهان هستی و آسمان نیست! من زیر میکروسکوپ این تصویر را دیدم و برای مشاهده آن لازم نیست که با تلسکوپ به آسمان نگاه کنید”.

او در ادامه می گوید “اگر فیلم را پخش کنید میبینید که اسپرم ها به سوی این تخمک (همان سحابی) پرواز می کنند!”.

جای تاسف و تعجب بسیار است که چرا یک فرد علمی شناخته شده در جامعه، آن هم در یک برنامه زنده تلویزیونی با نادیده گرفتن فهم و دانش عمومی و علمی مخاطب، چنین اطلاعات غلط و دروغ هایی را با صراحت بیان می کند. امیدوارم به جای ترویج شبه علم و اطلاعات غلط و بدون پایه، شاهد ترویج علم و دانش در رسانه ها باشیم. با این حال این وظیفه علم و مراجع علمی است که در برابر تحریفات از خود دفاع، و اطلاعات صحیح و علمی را منتشر کنند.

در لینک زیر می توانید ویدیو صحبت های عجیب دکتر صارمی را درباره سحابی هلیکس در برنامه ماه عسل ببینید.

مشاهده و دانلود ویدیو


تهیه و تنظیم: خانه علم و دانش تاربام

منابع: wikipedia

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *