اخبار، نجوم

اولین اندازه گیری دقیق از فراوانی اکسیژن در یک کهکشان

تصویر کهکشان COSMOS-1908

تاربام: ستاره شناسان دانشگاه کالیفرنیا اولین اندازه گیری های دقیق خود را از میزان فراوانی اکسیژن در یک کهکشان دور را ساختند. اکسیژن سومین عنصر فراوان در جهان است که در داخل ستارگان تولید و در میان گاز های بین ستاره ای منتشر می شوند.

به گزارش تاربام، آلیس شپلی (Alice Shapley) استاد دانشگاه در رشته نجوم که از نویسنده های این مقاله است می گوید “ما برای اولین بار فراوانی اکسیژن را در کهکشانی به نام COSMOS-1908 اندازه گیری کردیم. مطالعه این اندازه گیری ها می تواند به ما در فهمیدن نحوه تکامل جهان زمانی که تنها چند میلیارد سال سن داشت، کمک های فراوانی کند.

تصویر کهکشان COSMOS-1908

کهکشان COSMOS-1908 در مرکز این تصویر قرار دارد. این تصویر توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است

کهکشان COSMOS-1908 شامل حدود یک میلیارد ستاره است. در مقابل، کهکشان راه شیری شامل حدود 100 میلیارد ستاره است. با این حال این کهکشان تنها دارای 20 درصد فراوانی از اکسیژن است که در مقابل نور خورشید مشاهده شده است.

مشاهده این مدل ها می تواند درمورد نحوه شکل گیری کهکشان ها و ستاره ها در دوره کودکی جهان نیز اطلاعاتی را به ما بدهد. جزئیات این تحقیقات در نشریه Astrophysical منتشر شده است.


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *