اخبار، زیست شناسی

کشف گونه ای عجیب از عنکبوت ها!

تصویر عنکبوت های نادر

تاربام: دانشمندان دانشگاه بريتيش كلمبيا موفق به كشف گونه اي نادر و در حال انقراض از عنكبوت ها شدند كه دركلوني هاي 10 هزارتايي با هم زندگي مي‌كنند. اين گونه عنكبوت كه با نام لاتين Amelosimus eximius   شناخته مي‌شود به صورت گروهي تورهايي به طول 5 متر و ارتفاع 4 متر طراحي مي‌كنند كه بستر مناسبي براي به دام انداختن حشرات مي‌باشد.

به گزارش تاربام، به گفته  روت شارپ (Ruth Sharpe) دانشجوي دكتري دانشگاه UBC رفتارهاي اجتماعي عموماً باعث افزايش بقای گونه ها مي‌شوند؛ اما دراين مورد يك رفتار اجتماعي خاص باعث شده تا اين گونه به شدت در معرض انقراض قرار گيرد؛ اين رفتار تقسيم عادلانه غذا بين افراد كلوني مي‌باشد. غذا در اين كلوني به طور مساوي بين افراد تقسيم مي‌شود و اين تا زماني كه محدوديت غذايي و كاهش مواد غذايي ايجاد نشود رفتاري مناسب به نظر مي‌رسد. يك حشره براي يك عنكبوت كه به تنهايي زندگي مي‌كند مي‌تواند غذاي زيادي باشد و بقاي او را تضمين نمايد اما هرگز براي يك كلوني از عنكبوت ها كافي نيست. بنابراين در برخي از مواقع كه كلوني با كمبود غذا مواجه مي‌شود همه كلوني به بطور همزمان از بين خواهند رفت.

در آزمايشات انجام شده يك كلوني ده هزارتايي به مساحت بيست متر بعد از دو هفته محدويت دريافت غذا به طور كامل از بين رفت.

ویدیو مربوط به این عنکبوت ها را می توانید در لینک زیر مشاهده و دانلود کنید:

مشاهده و دانلود ویدیو

ترجمه: مهدی علیپور / خانه علم و دانش تاربام


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *