اخبار، تکنولوژی، زیست شناسی

تراشه ای که صدای بدن شما را می شنود!

تصویر تراشه ذره عصبی

تاربام: دانشمندان، تراشه ای کامپیوتری ساخته اند که می تواند بر روی عضلات بدن نصب شود، و صدای امواج الکتریکی اعصاب بدن را دریافت و ضبط کند. این دستگاه بسیار کوچک (neural dust) نام دارد که بدون هیچ سیم و هیچ باتری کار می کند و برای کنترل و نظارت بهتر مغز، به دانشمندان بسیار کمک می کند.

به گزارش تاربام، خلیل نجفی، مهندس برق در دانشگاه میشیگان در این باره می گوید که این یک سیستم عملگر بسیار خوب و کارامد است و می تواند در علم عصب شناسی بسیار مفید باشد. این ایده را برای اولین بار “میشل ماهاربیز” (Michel Maharbiz) و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا در سال 2013 معرفی کردند.

تصویر تراشه ذره عصبی

نام این دستگاه متناسب با اندازه بسیار کوچک آن که در حد یک ذره غبار است، انتخاب شده است. این دستگاه حدود 2 میلی متر طول و یک میلی متر عرض دارد. این دستگاه می تواند برای تشخیص و جمع آوری داده های عصبی و همچنین داده های غیر عصبی بدن مثل دما، فشار، اکسیژن و … مورد استفاذه قرار بگیرد.


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *