اخبار، فیزیک، نجوم

کشف نیروی پنجم در طبیعت؟!

تصویر نیروی پنجم

تاربام: نتایج یک مطالعات جدید نشان می دهد که ممکن است علاوه بر نیرو های چهارگانه بنیادین طبیعت، نیروی پنجمی نیز وجود داشته باشد. به گفته جاناتان فنگ (Jonathan Feng) استاد فیزیک و نجوم دانشگاه کالیفرنیا اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، انقلابی عظیم در علم رخ خواهد داد.

به گزارش تاربام، ما هم اکنون در طبیعت چهار نیروی بنیادین را میشناسیم که همه نیرو های دیگر را شامل می شوند. این چهار نیرو عبارت اند از نیروی گرانش، الکترومغناطیس، نیروی هسته ای قوی و نیروی هسته ای ضعیف. ما میدانیم که تمام نیرو های موجود در جهان ما زیر مجموعه یکی از این چهار نیروی بنیادین هستند. به گفته جاناتان فنگ اگر نیروی پنجمی وجود داشته باشد و کشف شود، درک ما از جهان را به طور کامل تغییر می دهد و کشفی انقلابی در تاریخ علم خواهد بود. این کشف همچنین می تواند دید ما را نسبت به موضوع “ماده تاریک” تغییر دهد.

طی این تحقیقات، فنگ و همکارانش داده های جمع آوری شده توسط فیزیکدانان هسته ای را در دانشگاه علم مجارستان، تجزیه و تحلیل کردند و در تلاش بودند تا بتوانند “فوتون های تاریک” را پیدا و کشف کنند (فوتون های تاریک شاخصه ای فرضی در ماده تاریک است)؛ طبق شواهد، گمان می رود که ماده تاریک، حدود 85 درصد از کل ماده در جهان را تشکیل بدهد؛ اما نه نوری را جذب و نه نوری را از خودش ساطع می کند. به همین دلیل امکان شناسایی آن به طور مستقیم وجود ندارد و دانشمندان فقط به دلیل اثرات گرانشی آن، وجود آن را پیش بینی می کنند. در نتیجه فنگ و همکارانش شواهد امیدوار کننده ای از یک ذره ناشناخته پیدا کردند که حدود 30 برابر سنگین تر از یک الکترون است.

فنگ می گوید “آزمایش ها نشان نمیدهند که این یک نیروی جدید کشف شده باشد؛ چیزی که واضح است این است که این یک ذره جدید است؛ اما مشخص نیست که این فقط یک ذره است، یا یک ذره حامل نیرو”. کار فنگ و تیمش منجر به کشف پروتون تاریک نشد، اما ذره ای عجیب و غریب کشف شده است که ممکن است نشان از وجود نیروی پنجم در طبیعت باشد!

ترجمه: آناهیتا خلخالی / خانه علم و دانش تاربام


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *