اخبار، نجوم

کشف کهکشاهی از ماده تاریک

تاربام: یک تیم بین المللی از اختر شناسان با استفاده از قدرتمند ترین تلسکوپ جهان کهکشانی را کشف کردند که تقریبا به طور کامل از ماده تاریک تشکیل شده است.

به گزارش تاربام، کهکشان Dragonfly 44 در صورت فلکی کما قرار دارد و تا قبل از این به دلیل ترکیب غیر عادی خود دیده نمی شد. این کهکشان اندازه ای تقریبا برابر با اندازه راه شیری دارد؛ اما ستارگان کمتری را در خود جای داده است.

این کهکشان را پیتر ون (Pieter van) ستاره شناس دانشگاه یل به همراه تیمش با استفاده از تلسکوپ 8 متری جمینی شمالی در هاوایی با مشاهده هاله ای از خوشه های کروی که اطراف آن را احاطه کرده بود، رصد کردند. ستاره شناسان دریافتند که این کهکشان دارای جرم غیر عادی بسیار زیادی است و ستاره های اطراف آن با سرعت فوق العاده بالایی در حال حرکت هستند.

تصویر کهکشان ماده تاریک

کهکشان Dragonfly 44 به طور کامل از ماده تاریک تشکیل شده است. تصویر سمت چپ از سازمان اسلون دیجیتال اسکای. تصویر سمت راست از تلسکوپ جمینی.

جرم این کهکشان حدود 1 تریلیون برابر جرم خورشید تخمین زده شده است. اما با این حال تنها یک صدم درصد این جرم را ستاره ها تشکیل می دهند و 99.99 درصد آن ماده تاریک می باشد. این اولین کهکشان کشف شده ای نیست که از ماده تاریک تشکیل شده است؛ اما کهکشان های کشف شده دیگر، تقریبا 10000 بار کمتر از این کهکشان جرم دارد.

دانشمندان اعلام کرده اند که هنوز نمیدانند که این کهکشان چگونه شکل گرفته است؛ اما به سر نخ هایی در این رابطه دست یافته اند.


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *