اخبار، زیست شناسی

راهی جدید برای درمان تومور های سرطانی

تصویر سرطان

تاربام: محققان دانشگاه پلي تكنيك مونترال،‌ دانشگاه مونترال و دانشگا مك گيل موفق به طراحي و ايجاد نانورباتهايي شدند كه قادرند از طريق جريان خون، داروهاي موثر را به سلول‌هاي هدف كه سلول‌هاي سرطاني فعال (تومورها)  هستند برسانند. بدين ترتيب از طريق تزريق داروهاي ضد سرطان به كمك نانورباتها، هدف قرار گرفتن سلو‌هاي سرطاني و جلوگيري از به خطر افتادن اندام‌ها و بافت‌هاي سالم تضمين مي‌گردد.

به گزارش تاربام، اين نانو ربات ها با رساندن دقيق دارو به سلول‌هاي سرطاني اثرات جانبي داروهاي ضد سرطاني را به شدت كاهش مي‌دهند. اين سپاه عظيم نانورباتيك در حقيقت از بيش از 100 ميليون باكتري تاژكدار حاوي دارو مي‌باشند. اين نوع باكتر‌ي‌ها به طور ذاتي داري سنسور درك غلظت اكسيژن مي‌باشند و به محيط هاي با غلظت اكسيژن پايين تمايل دارند بنابر اين بعد از تزريق به مناطق كم اكسيژن تومور يورش مي‌برند. مناطق كم اكسيژن مناطقي از تومور هستند كه سلول‌ها در آنجا به سرعت در حال تكثير هستند.

اين تحقيقات گام بلندي در درمان سرطان به حساب خواهد آمد و مي‌تواند بدون عوارض جانبي كه داروهاي شيمايي در بدن ايجاد مي‌كنند سرطان را درمان كند.

ترجمه: مهدی علیپور / خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *