اخبار، فیزیک، نجوم

برنامه ای برای کشف ذرات مرموز

تاربام: یک راهنمای گرافیکی از چهار آزمایش عظیم که در سرتاسر جهان  برای کشف ذره مرموز شکل گرفته است، منتشر شده است.

به گزارش تاربام،  هنگامیکه محققان در سرن -آزمایشگاه فیزیک اروپا در نزدیکی جنوا- رویای برخورد انرژی های فوق العاده زیاد برای کشف بوزون هیگز را در سر دارند؛ همتایان آنها در دیگر نقاط جهان به سمت یک وجود متفاوت از ریزاتمی چرخش داشته اند؛ و آن نوترینو ها بود. نوترینوها بسیار فراوانتر از ذرات دیگر به جز فوتون ها هستند، اما آنها هنوز در ارتباط برقرار کردن با ذرات دیگر بسیار ضعیف عمل میکنند؛ به طوری که در هر ثانیه بیشتر از صد ملیارد جریان -که عمدتا نادیده گرفته میشوند- از ذرات نوترینو ها از میان هر سانتی متر مربع از زمین برقرار می شود. زمانی تصور میشد که این ذرات بدون جرم هستند؛ اما در واقع دارای یک جرم ناچیز هستند و می توانند در حین حرکت تغییر نوع بدهند؛ این یکی از ویژگی های عجیب و غیر منتظره  آنهاست که فیزیکدانها هنور نتوانستند بطور کامل آن را درک کنند. بعلاوه هنوز دانسته ها در مورد نوترینوها بسیار ناچیز است. نایجل لاک یر، مدیر آزمایشگاه ملی در باتاویا میگوید: “نوترینوها حاضرترین (موجودترین)، فراوان ترین و احتمالا مرموزترین ذره در جهانی که ما میشناسیم هستند.”

تصویر

نموداری از ذرات غیر متعارف

به منظور بررسی این وضعیت، چهار آزمایش بی سابقه در حال انجام هستند. دوتای آن- یکی در چین و دیگری در هند- تاکنون طبق برنامه پیش رفته اند، و برنامه هایی نیز برای احداث ردیاب در ژاپن و ایالت متحده در حال انجام هستند. همچنین برای جلوگیری از تداخل ذرات دیگر در هر آزمایش -هر چهار آزمایش برای شناسایی نوترینوهای بیشتر و بررسی دقیق پروسه  جابجایی با جزییات بیشتر طراحی شده اند- آنها را در زیر زمین دفن میکنند. انتظار میرود که نتایج بدست آمده به یافتن پاسخ بعضی از اساسی ترین سوالات در کیهان شناسی کمک کند. لاک یر میگوید: “عمر نوترینوها میتواند برای زمان بسیار طولانی ادامه یابد”.

تصویر

تصویری از محل آزمایشگاه شناسایی نوترینو ها

آزمایشات JUNO در چین و INO در هند طراحی شده اند تا رابطه ی بین وضعیت سه جرم، با تاثیرهایی از منشاء نیروهای طبیعت را حل کنند. در مقابل DNUE در ایالات متحده و Hyper-Kamiokando در ژاپن قصد دارند تا تفاوت هایی را در اینکه چگونه نوترینوها و پاد نوترینوها در فضا نوسان دارند را تشخیص دهند. این جواب میتواند دومین پازل کیهانی را حل کند: چرا جهان بیشتر از ماده به نسبت ضد ماده ساخته شده است! (نمودار زیر را در این رابطه ببینید). هر چهار ردیاب همچنین بدنبال یک نوترینوی استریل شده ی فرضی نیز هستند.

تصویر

ترجمه: طاهره.م/خانه علم و دانش تاربام


منابع: nature

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *