اخبار، نجوم

بیش از 15000 شی در نزدیکی زمین وجود دارد

تصویر سنگ های آسمانی

تاربام: تلاش های بین المللی برای پیدا کردن، اعلام و فهرست بندی سیارک های نزدیک به زمین که برای زمین به عنوان یک تهدید حساب می شوند، به این نتیجه رسید که بیش از 15000 جسم در این فهرست قرار می گیرند. همچنین تعداد سیارک هایی که طی سه سال پیش در حال نزدیک شدن به زمین هستند به 10000 عدد می رسد.

به گزارش تاربام، اجسام نزدیک به زمین (NEO)، دارای اندازه هایی از چند متر تا چند صد کیلومتر هستند. مدار این اجسام، آنها را به سمت زمین هدایت می کند که این می تواند برای سیاره ما یک تهدید باشد.

به طور کلی تعداد تمام این اجسام (NEO) در منظومه شمسی به حدود 700000 عدد می رسد. اتوره پروزی (Ettore Perozzi) مدیر مرکز هماهنگی نئو در آژانس فضایی اروپا (ESA) در رم می گوید “نرخ کشف این اجسام در چند سال گذشته بسیار بالا بوده است؛ به طوری که به طور متوسط در هر هفته 30 کشف جدید انجام شده است”. این نرخ کشف در سال های آینده نیز همچنان افزایش پیدا خواهد کرد.

پروزی همچنین می گوید “تحقیقات نشان می دهد که حدود 90 درصد از این اجسام دارای اندازه هایی بزرگ تر از 1000 متر هستند. همچنین 10 درصد از آنها دارای اندازه هایی در حدود 100 متر و کمتر از یک درصد از آنها نیز کمتر از 40 متر هستند”.

امروزه بیشتر این اکتشافات توسط دو سازمان تحقیقاتی در ایالات متحده؛ یعنی مرکز تحقیقات آسمان کاتالینا (Catalina Sky) در آریزونا و پروژه پان استارز (Pan-STARRS) در هاوایی انجام می پذیرد؛ به طوری که 90 درصد این اجسام توسط این دو سازمان کشف شده اند.

سازمان فضایی اروپا نیز در حال ترکیب اطلاعات قدیمی و جدید تلسکوپ های اروپایی در ایتالیاست تا بتواند این وضعیت را دنبال و در مورد آن اطلاع رسانی کند. دتلف کوشنی (Detlef Koschny) از اعضای اصلی نئو در بخش سازمان اطلاع رسانی وضعیت های فضایی می گوید “این احتمال وجود دارد که طی 40 سال آینده، برخوردی بین زمین و یکی از این اجسام اتفاق بیفتد”.

تصویر سنگ فضایی

تصویر شی فضایی که در صبح روز 15 فوریه 2013 به زمین سقوط کرد و در آسمان شهر چلیابینسک در روسیه منفجر شد و در نتیجه به ساختمان ها و صدها نفر از مردم آسیب رساند. این عکس حدود یک دقیقه پس از انفجار، توسط Alex Alishevskikh گرفته شد.

سازمان فضایی اروپا همچنین در حال توسعه تلسکوپی به نام fly eye است تا بتواند به طور خودکار به بررسی آسمان و پیدا کردن این اجسام بپردازد. انتظار می رود که این تلسکوپ در سال 2018 شروع به کار کند. در شیلی نیز قرار است تلسکوپ سینوپتیکی بزرگی با هدف شکار اجسام فضایی، راه اندازی شود. این تلسکوپ قرار است اعماق آسمان را برای شناسایی هر گونه تهدیدی علیه زمین، پویش و بررسی کند.


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *