اخبار، زیست شناسی، عصب شناسی

میمون ها در کنار دوستان خود استرس کمتری دارند

تصویر شامپانزه

تاربام: طبق تحقیقات انجام شده، نیاز به یک جفت در مواقع استرس، یک عادت مختص به انسان ها نیست؛ شامپانزه ها نیز در مواقع حساس دوست دارند در کنار دوستان خود باشند.

به گزارش تاربام، تحقیقاتی که در مجله “ارتباطات طبیعت” (Nature Communications) چاپ شده است نشان می دهد که میمون ها در موقعیت های خطرناک، اگر در کنار دوستان خود باشند، می توانند سطح هورمون استرس خود را به مقدار قابل توجهی نگه دارند. ابراز علاقه یک شامپانزه به یک شامپانزه دیگر نیز می تواند در کم شدن استرس آن شامپانزه، نقش داشته باشد.

“روم ویتیگ” (Roman Wittig) در موسسه ماکس پلانک در آلمان به همراه همراهانش، برای انجام این پژوهش سطح استرس 17 شامپانزه وحشی را در موقعیت های مختلف اندازه گیری کردند؛ یک بار در کنار دوستان خود، و بار دیگر در میان جمعی از افراد غریبه و یا شامپانزه هایی که دارای روابط اجتماعی نزدیک نیستند. محققان در موقعیت های مختلف، سطح هورمون های مختلف شامپانزه ها از جمله هورمون استرس را اندازه گیری کردند و متوجه شدند که در موقعیت های مختلف، مقدار این هورمون ها نیز تغییر می کند.

مدارک و شواهد نشان می دهد که برای حیوانات، از جمله انسان ها، افرادی که روابط اجتماعی پایدار تری دارند، پیوند های اجتماعی بیشتر، تولید مثل مثل موفق تر و سلامت بهتری نیز دارند و این باعث افزایش طول عمر می شود.


منابع: cosmosmagazine

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *