اخبار، زیست شناسی

کشف پادتن ایدز

تصویر ویروس ایدز

تاربام: دانشمندان موسسه ملی بهداشت، آنتی بیوتیکی را کشف کردند که حدود 98 درصد از گونه های ویروس اچ آی وی (HIV) را به صورت بسیار قدرتمند، در بدن فرد مبتلا کشف و آن ها را خنثی می کند. محققان می گویند قدرت قابل توجه این پادتن که N6 نام دارد باعث شده تا از آن برای ساخت و توسعه داروی درمانی و یا پیشگیری بیماری اچ آی وی استفاده شود.

به گزارش تاربام، این گروه از دانشمندان به رهبری مارک کانرز (Mark Connors) از موسسه NIAID برای اولین بار توانستند بفهمند که N6 چگونه می تواند عملکرد نژاد های مختلف ویروس اچ آی وی را خنثی کند. این تحقیقات به دانشمندان کمک خواهد کرد تا بتوانند واکسنی برای خنثی سازی ویروس اچ آی وی تولید کنند.

شناسایی پادتن اچ آی وی کاری مشکل است؛ چرا که این ویروس به سرعت در حال تغییر پروتئین های سطحی خود می باشد تا در برابر سیستم ایمنی بدن مخفی بماند. در سال 2010 دانشمندان در مرکز تحقیقات واکسن NIAID توانستند پادتنی به نام VRC01 را کشف کنند که می توانست تا 90 درصد از گونه های اچ آی وی را در بدن، شناسایی و کشف کند. پادتن N6 نیز با عملکردی مشابه VRC01 باعث جلوگیری از اتصال ویروس اچ آی وی به سلول های بدن می شود.

یافته های جدید نشان می دهد که N6 دارای مزایای بیشتری نسبت به VRC01 می باشد. از جمله این مزایا این است که از آن می توان برای ساخت واکسن اچ آی وی استفاده کرد؛ و همچنین این که قدرت تولید دارو های هر دو نوع درمانگر و پیشگیری کننده را نیز داراست.

ترجمه: محمدرضا / خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *