اخبار، زیست شناسی

کاهش سرعت روند پیری با تنظیم مجدد پروتئین های خون

تصویر خون

تاربام: دانشمندان در تلاش اند تا با تغییر سطح پروتئین های خون قدیمی بدن (که مانع رشد و ترمیم بافت های سالم می شود)، سرعت روند پیری را کاهش دهند. این می تواند شروع داستانی تازه برای رسیدن به جوانی همیشگی و جلوگیری از بروز بیماری های وابسته به سن باشد.

به گزارش تاربام، محققان در کالیفرنیا در حال راه اندازی یک آزمایش بالینی و بسیار تجربی هستند که قبلا در موش ها مطالعه شده است. افرادی که در این آزمایش قرار میگیرند، باید خون خود را از یک ماشین که سطوح غیر طبیعی پروتئین های خون را بازسازی می کند، عبور دهند. دانشمندان معتقدند که این سطوح غیر طبیعی از پروتئین های خون می تواند مانع رشد و ترمیم بافت های سالم بدن و همچنین باعث زوال آنها در سنین بالا شود.

این برنامه، حاصل نتایج آزمایش هایی است که بر روی چند موش انجام شد. دانشمندان در این طی این آزمایش ها، دریافتند که تزریق خون قدیمی به بدن موش های جوان، باعث کاهش رشد سلول های اندام هایی مثل کبد و مغز می شود. همچنین دریافتند که تزریق خون جوان به موش های پیر، باعث افزایش سرعت ترمیم عضلات می شود. ایرینا کانبوی (Irina Conboy) از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در این رابطه می گوید “ممکن است علت این امر، رقیق بودن خون کهنه باشد”.

تیم برکلی هم اکنون در حال کار بر روی دستگاهی است که بتواند سطوح بالای پروتئین های خون یک فرد سالخورده را، با تنظیم مجدد به سطوح جوان تر تبدیل کند. در حال حاضر سلامتی ما انسان ها پس از حدود هفت دهه کاهش می یابد. دانشمندان در تلاش اند تا رفاه و سلامتی انسان، برای چند دهه بیشتر ادامه یابد؛ شاید این سرآغازی باشد برای رسیدن به رویای جوانی همیشگی!


منابع: theguardian

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *