اخبار، زیست شناسی، نجوم

آیا در سرس یخ وجود دارد؟

تاربام: سرس، بزرگترین جرم موجود در کمربند سیارکی، در نگاه اول یخی به نظر نمیرسد. فضاپیمای داون (Dawn) ناسا تصاویری از یک گودال درخشان از سطح این سیارک را نشان داد و تصور بر این بود که درخشانی این منطقه از سرس به دلیل وجود سطح پر از نمک (و نه یخی) این گودال است. به تازگی نیز، نتایج مطالعات اخیر دانشمندان تیم داون نشان می دهد که شواهدی وجود دارد که بیان کننده حضور یخ در سطح این سیاره است.

تصویر سرس

تصویری از سیارک سرس، گرفته شده توسط فضاپیمای داون ناسا. رنگ های آبی (دو قطب سرس) نشان دهنده غلظت بالا و رنگ های قرمز نشان دهنده غلظت پایین هیدروژن است. اعتبار تصویر: ناسا

به گزارش تاربام، کارول ریموند (Carol Raymond) معاون اصلی ماموریت داون در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا در این رابطه می گوید “این مطالعات از این نظریه حمایت می کند که در اوایل عمر سرس، یخ از سنگ های پوسته جدا می شود و لایه ای یخی را در سطح این سیارک تشکیل می دهد”.

وجود یخ آب در سیاره های دیگر بسیار حائز اهمیت است، چرا که این عنصر برای حیات لازم و ضروری است. ریموند می گوید “پیدا کردن سیاره هایی که دارای آب بوده اند و مطالعه بر روی آنها، می تواند سر نخ هایی درباره شروع و تاریخچه حیات در منظومه شمسی را به ما بدهد”.

ترجمه: محمدرضا


منابع: phys

 

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *