اخبار، تکنولوژی، زیست شناسی، عصب شناسی، فیزیک، نجوم

10 ماجرای مهم علمی سال 2016

تصویر

تاربام: سال گذشته یعنی سال 2016 میلادی، سالی پر از شور و احساسات عمومی برای کشفیات و ماجراهای علمی بود؛ چرا که در این سال شاهد اتفاقات جالب و پر سر و صدایی در دنیای علم بودیم. سایت علمی تاربام، ضمن تبریک سال جدید میلادی، به مرور 10 مورد مهم از این دست اتفاقات سال گذشته می پردازد.


  1. کشف امواج گرانشی: شناسایی امواج گرانشی، معرف یک عصر جدید در علم کیهان شناسی و نجوم است. انتظار می رود که از پیامد های این کشف، کشف جزئیات جدید در مورد سیاهچاله ها و دیگر پدیده های کیهانی باشد.

  2. ویروس زیکا: ویروس زیکا (Zika) ویرانی را برای خانواده های برزیلی به همراه آورده و هم اکنون موجب گسترش ترس عمومی در بین مردم آمریکا شده است.

  3. پروکسیما ب: ستاره شناسان با کشف سیاره ای به نام پروکسیما ب در سیستم ستاره ای پروکسیما که نزدیک ترین سیستم ستاره ای به خورشید است، باعث شده اند تا مردم و همینطور دانشمندان، به داستان ها و رویاهای سفر های بین ستاره ای دامن بزنند.

  4. تولد فرزند سه والده: در سال 2016 یک نوزاده پسر که دارای دی ان ای سه والد است به دنیا آمد. این موضوع باعث افزایش ایمنی سلامت و همینطور نگرانی های اخلاقی شده است.

  5. از دست رفتن یخ های قطب شمال: مقادیر بسیار زیادی از یخ های قطب شمال در این سال بسیار گرم از دست رفتند. محققان همچنین در حال مطالعه پیامد های زیست محیطی این رویداد هستند.

  6. مهاجرت انسان باستان: مطالعات جدید بر روی دی ان ای، داستان جدیدی را در رابطه با زمان مهاجرت انسان ها به خارج از آفریقا آغاز کرده است. هرچند ژنتیک به تنهایی، تمام حقیقت ماجرا را به ما نمی گوید.

  7. ژنوم مینیمال: ساخت یک سلول مصنوعی با استفاده از ژنوم های بسیار کوچک و غیر ضروری، بدون شک یکی از بزرگترین دستاورد های علم زیست شناسی در سال گذشته بوده است.

  8. درمان آلزایمر: دانشمندان موفق به ساخت دارویی شدند که پلاک های آمیلوئیدی (که باعث بروز بیماری آلزایمر می شود) را از مغز فرد مبتلا به آلزایمر پاک می کند و باعث بهبود عملکرد های شناختی مغز می شود.

  9. ترمیم لایه اوزون در قطب جنوب: تحقیقاتی که در این سال با همکاری های بین المللی و حضور فناوری های جدید انجام شد، تایید کردن که سوراخ لایه اوزون در قطب جنوب، در حال ترمیم و بهبود است.

  10. هوش مصنوعی: پیروزی آلفا گو (یک برنامه رایانه که دارای هوش مصنوعی، برای بازی تخته ای گو) بر حریف انسان خود، چشم انداز جدیدی را در دنیای هوش مصنوعی ایجاد کرده است.

تهیه و تنظیم: خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *