اخبار، زیست شناسی، نجوم

میکروب ها می توانند در جو نازک مریخ زنده بمانند

تصویر مریخ

تاربام: طبق یک مطالعه جدید میکروب ها که یکی از ساده ترین و کهن ترین موجودات زنده بر روی سیاره زمین هستند، می توانند در هوای بسیار رقیق مریخ زنده بمانند.

به گزارش تاربام، سطح مریخ در حال حاضر سرد و خشک است؛ اما شواهد زیادی هستند که نشان می دهد این سیاره در گذشته و در میلیارد ها سال پیش تحت پوشش رودخانه ها، دریاچه ها و دریا هایی بوده است. از آنجا که در زمین هر جایی که آب وجود داشته باشد جیات نیز وجود دارد، دانشمندان پیشنهاد کرده اند که ممکن است حیات در گذشته و در زمانی که مریخ مرطوب بوده است نیز در این سیاره تکامل یافته باشد؛ همچنین ممکن است حیات هم اکنون در این سیاره وجود داشته باشد.

ربکا میکول (Rebecca Mickol) زیست شناس نجومی در مرکز آرکانزاس از دانشگاه آرکانزاس در فایت ویل می گوید “تقریبا در تمامی محیط ها در زمین، نوعی میکروارگانیسم وجود دارد؛ با این وجود باور به این که موجودات دیگری در سیارات و اقمار دیگری وجود نداشته باشند، کمی سخت است”.

تحقیقات قبلی نشان داد که متان، ساده ترین مولکول آلی، در مریخ وجود دارد. در حالی که یکی از راه های غیر زنده و غیر ارگانیک تولید متان در زمین، فعالیت آتشفشان ها بوده است، اما این گاز طی فرایند هضم غذا توسط جانداران نیز تولید می شود. میکول می گوید “یکی از لحظات هیجان انگیز برای من، شناسایی گاز متان در مریخ بود. در زمین بیشترین گاز متان توسط ارگانیسم های زنده تولید می شده است. همین احتمال می تواند برای مریخ نیز صادق باشد. البته هنوز هم جایگزین های بسیاری هستند تا تولید گاز متان در مریخ را توضیح دهند و این موضوع هم اکنون به عنوان یک موضوع بحث برانگیز مطرح است”.

بر روی زمین، میکروب ها به عنوان متانوژن (متانوژن ها شاخه ای از میکروب ها هستند که در شرایط بی هوازی متان تولید می کنند) تولید متان و همچنین به عنوان گاز طبیعی شناخته شده اند. متانوژن ها معمولا در مرداب ها و باتلاق ها زندگی می کنند؛ اما می توانند در روده جاندارانی مثل گاو ها و یا علفخواران دیگر نیز یافت شوند. متانوژن ها بی هوازی هستند، به این معنی که برای حیات نیازی به اکسیژن ندارند و به جای آن از هیدروژن و دی اکسید کربن استفاده می کنند.

میکول و تیمش جزییات این تحقیق را در نشریه های “ریشه های حیات” (Origins of Life) و “تکامل زیست کره” (Evolution of Biospheres) منتشر کردند.


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *