اخبار، زیست شناسی، عصب شناسی

ماکاک ها توانایی یادآوری خاطرات را دارند

تصویر میمون

تاربام: محققان، قسمتی از مغز میمون ها را که برای یادآوری خاطرات گذشته استفاده می شود، مشخص و ارزیابی کردند. تا به امروز تصورات بر این بوده که این فرآیند مغزی، مختص ما انسان ها است؛ اما نتایج تحقیقات اخیر، چیزی بر خلاف تصورات گذشته است.

به گزارش تاربام، یادآوری خاطرات شخصی گذشته، نیازمند دسترسی به اطلاعات از طریق مسیر های قدرتمند حافظه است؛ هرچند که ساختار مغز و مکانیزم های عصبی نیز در این تلاش درگیر هستند. کنتارو میاموتو (Kentaro Miyamoto) و همکارانش یک آزمایش از نوع متامموری ابداع کردند که در آن ماکاک ها (نوعی از میمون ها) خاطرات و تجارب گذشته خود را تشخیص دادند؛ این حیوانات در شرایط سخت تر و طی یک آزمون یادآوری حافظه نیز، تصمیم گیری درستی داشتند.

محققان با استفاده از این آزمایش و همینطور جستجو و بررسی تمام مغز توسط تصویر برداری عصبی از عملکرد های مغزی، یک منطقه خاص از قسمت جلوی مغز را مشخص کردند که در این تصمیم گیری ها و یادآوری خاطرات گذشته نقش اصلی و ضروری را دارا است. همچنین غیر فعال کردن این قسمت از مغز باعث اختلال در این تصمیم گیری ها و یادآوری اطلاعات می شود.


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *