اخبار، زیست شناسی، نجوم

اتم های اکسیژن زمین، ماه را بمباران می کنند

تصویر زمین و ماه

تاربام: نشانه های حیات ممکن است به میلیارد ها سال پیش در ماه برگردد. مشاهدات فضاپیمای مدارگرد کاگویا (Kaguya) ژاپن که به دور ماه می گردد، نشان می دهد که اتم اکسیژن از جو فوقانی زمین، سطح ماه را برای چند روز در هر ماه بمباران می کند.

“کنتارو ترادا” (Kentaro Terada) دانشمند علوم سیاره ای از دانشگاه اوزاکا در ژاپن می گوید “این یورش اکسیژن حدود 2.4 میلیارد سال پیش، یعنی زمانی که میکروب های فتوسنتزی شروع به رشد کردند، به طور جدی آغاز شد”.

محققان نشان می دهند که اتم های اکسیژن، این سفر باور نکردنی خود را از قسمت بالایی اتمسفر، یعنی جایی که توسط اشعه ماورا بنفش یونیزه می شوند، شروع می کنند. میدان های الکتریکی یا امواج پلاسمایی نیز به این عمل یون ها سرعت می بخشند. به مدت پنج روز در هر چرخه قمری، ماه از مقابل این میدان مغناطیسی عبور کرده و توسط یون های زمینی از جمله اکسیژن بمباران می شود.

بر اساس اندازه گیری های کاگویا، ترادا و همکارانش تخمین می زنند که حداقل 26000 یون اکسیژن در هر ثانیه، به یک سانتی متر مربع از سطح ماه می رسد.


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *