اخبار، زیست شناسی، نجوم

محققان، گذشته نمناک مریخ را نشان دادند

تاربام: محققان کالج ترینیتی دوبلین تکه زمینی را در یکی از دره های باستانی مریخ کشف کردند که به نظر می رسد در گذشته ای نه چندان دور در آب غرق بوده است. هدف این پروژه که به کشف این دره باستانی منجر شده، جستجو برای کشف اشکال مختلف حیات در گذشته است.

به گزارش تاربام، دکتر بورک می گوید “در زمین صحرا ها به صورت دوره ای توسط آب های مناطق زیرزمینی آبگرفتگی می شوند و در این مناطق دریاچه ها، رودخانه ها و سواحل نزدیک یافت می شود؛ این دوره های آبگفرتگی، الگو های راز گشایی از خود به جای می گذارند”.

او در ادامه می گوید “می توانید هیجان ما را تصور کنید، زمانی که تصاویر ماهواره ای از یک منطقه در مریخ را اسکن کردیم و نمونه ای از همین الگو ها را دیدیم که نشان می داد در گذشته ای بسیار نزدیک دارای آب بوده است”.

در یک مطالعه از نوع سنجش از راه دور، از صحرای نامیب، محققان قبلا اشاره کرده بودند که علت این الگو ها می تواند مهاجرت تپه های شنی باشد. پس از آن، آزمایش های عملی نشان داد که علت این خطوط کمانی، تبخیر آب و به جای ماندن رسوبات تپه ها است. این رسوبات بعد ها در جهت باد شروع به مهاجرت می کنند.

دکتر بورک افزود “در نتیجه ما طبق شواهد فرض را بر این گرفتیم که این خطوط کمانی مشابه در مریخ نیز حاصل نوسانات آب های زیرزمینی باشد. این یافته ها بسیار قابل توجه است؛ در مرحله اول این شواهد نشان می دهد که آب ممکن است در نزدیکی خط استوا در گذشته ای نسبتا نزدیک از تاریخچه مریخ وجود داشته است؛ همینطور این مناطق اکنون یک هدف بالقوه زمین شناسی برای جستجوی اشکال حیات در گذشته مریخ می باشد”.

نتایج این تحقیقات توسط دکتر ماری بورک (Mary Bourke) و همکارش پروفسور هدیر ویلز (Heather Viles) از ترینیتی، در نشریه تحقیقاتی ژئوفیزیک منتشر شده است.

تصویر مریخدر شکل a تصویری از این الگوهای کمانی در نامبیا را می بینید؛ در شکل های b و c گودالی در حد فاصل این تپه های شنی حفر شده که رسوب لایه ها (که باعث به وجود آمدن این الگو ها شده) را نشان می دهد.

تصویر مریخنمونه ای از این الگو های کمانی بین تپه های شنی در مریخ


منابع: phys

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *