اخبار، تکنولوژی، فیزیک

دستگاه ذخیره سازی کوانتومی که بر روی تراشه قرار می گیرد

تصویر کوانتوم

تاربام، دانشمندان یک کریستال کوچک ساختند که می تواند داده های کوانتومی را در خود ذخیره کند. (داده های کوانتومی برخلاف داده های دیجیتال که به صورت صفر(0) و یا یک(1) می آیند، می توانند به صورت همزمان هم صفر باشند و هم یک). این کریستال، اولین دستگاه حافظه کوانتومی است که می تواند روی یک تراشه در کنار نانودستگاه های تشخیص و ارسال سیگنال های نوشته شده در بیت های کوانتومی، قرار بگیرد. این خبر چشم انداز های گسترده ای به سوی شبکه ها و ارتباطات کوانتومی ایجاد کرده است.

این دستگاه های حافظه کوانتومی از طریق جذب فوتون هایی که توانایی حمل یک کوبیت (بیت کوانتومی) را دارند، اطلاعات را ذخیره می کنند. به گفته تیان ژونگ (Tian Zhong) پژوهشگر و مهندس مولکولی در دانشگاه شیکاگو، اندازه یک کریستال مکعبی معمولی که بتواند به طور مناسب فوتون ها را جذب و داده را ذخیره سازی کند، باید حدود یک میلیمتر باشد. اما کریستال هایی که ژونگ و همکارانش ساخته اند تنها دارای 10 میکرومتر طول و 0.7 میکرومتر عرض دارند؛ اندازه ای تقریبا برابر با اندازه یک سلول باکتریایی.

تصویر دستگاه ذخیره سازی کوانتومی

اندازه دستگاه ذخیره سازی کوانتومی

ترجمه: محمدرضا


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *