اخبار، تکنولوژی

انتقال صدای زیر آب به هوا

تصویر

تاربام: یک دستگاه جدید می تواند صدای زیر آب را به هوا انتقال دهد. اما انتظار نداشته باشید که صدای بازیِ مارکو پولو از سطح استخر انتظار شنیده شود. هیچ کس نمی تواند شما را بشنود زیرا به طور معمول تنها 0.1 درصد صدا از آب به هوا منتقل می شود. اما نوع جدیدی از دستگاه ممکن است کمک کند.

به گزارش تاربام، محققان یک متامتریال جدید را طراحی کرده اند – نوعی از موادی که به شیوه ای که میتوانند رفتار کنند که مواد عادی نمیتوانند- که انتقال صدا را تا 30٪ افزایش می دهد. متامتریال می تواند برنامه های بیشتری برای بازی در کنار استخر داشته باشد. الیور رایت، فیزیکدان کاربردی دانشگاه هوکایدو در شهر ساپورو-ژاپن، و یک تیم در دانشگاه یونسی در سئول، کره جنوبی، که متامتریال را در یک مقاله ی پذیرش شده ی بازنگری فیزیکی توصیف می کنند، گفته ممکن است از نسخه های آینده ی این دستگاه برای شناسایی و شنود زندگی پر سر و صدای دریایی استفاده و یا در سونار ها گوش داده شود.

ترجمه: الکسی ایوانوویچ


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *