اخبار، زیست شناسی

انسان، مسئول مرگ پستانداران غول پیکر باستانی

تاربام: تحقیقات جدید نشان داده است که انسان های اولیه علت غالب بر انقراض گونه های مختلفی از جانوران غول پیکر بوده اند.

به گزارش تاربام، دانشمندان دانشگاه کمبریج و اکستر مدعی هستند که تحقیقاتشان در این باره که آیا بشر یا تغییرات آب و هوایی دلیل غالب نابودی موجودات عظیمی مثل ماموتهای پشمالو و نوعی گورکن غول پیکر در زمان سیبر تیث (sabre tooth)،  هستند به نتیجه رسیده است. بسیاری از پستانداران بسیار بزرگ که تا به حال بروی زمین پرسه می زدند در 80000 سال گذشته کاملا نابود شده اند؛ و همه ی آنها در 10000 سال گذشته منقرض شده اند.

لوییس برتلت از دانشگاه اکستر این تحقیق را که دانشگاه بریستول را هم درگیر کرده است، رهبری می کند و نتیج آن را در مجله Ecography نیز منتشر کرده است. او می گوید که آنالیز های آماری جدید به طور مسلم به حل کردن این راز کمک کرده است. با این نتیجه که بشر نیروی غالب در ناپدید شدن موجودات غول پیکر بوده است؛ اگرچه تغییرات آب و هوا هم می تواند نقش کمتری داشته باشد. او خاطر نشان کرده که تا جایی که به ما مربوط است این تحقیق میخی بر تابوت این بحث 50 ساله است؛ انسانها عامل حاکم بر انقراض مگا فونا (گونه ای از پستانداران غول پیکر) بوده اند.

آنچه که ما نمی دانیم اینست که چه چیزی در مورد این ساکنان اولیه وجود دارد که باعث این انقراض شده است. آیا آنها را برای غذا کشته اند؟ یا به خاطر استفاده ی زود هنگام از آتش بوده است؟ یا اینکه آنها از زیستگاه خود رانده شده بودند؟ هنوز جواب این سوال ها را نمیدانیم، اما ما می توانیم بگوییم که فعالیت های انسانهای اولیه بیشتر از تغییرات آب و هوایی موجب این انقراض شده است؛ و این نتایج این حقیقت را که انسان های اولیه در هارمونی با طبیعت زندگی میکردند را کم ارزش می کند.

ترجمه: طاهره.م/خانه علم و دانش تاربام


منابع: richarddawkins

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

2 دیدگاه در ”انسان، مسئول مرگ پستانداران غول پیکر باستانی

    • شاید برای رفع نیاز های اولیه مثل غذا و یا رعب و وحشت بوده، مثل سایر جانداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *