اخبار، زیست شناسی

کشف قدیمی ترین استخوان دست انسانی

تاربام: یک استخوان انگشت انسان که اخیرا کشف شده است و قدمت آن به حدود 1.84میلیون سال پیش بر میگردد در سمت راست؛ و در روبروی آن در سمت چپ دست انسان مدرن نشان داده شده است.

تصویر

به گزارش تاربام، یک گروه از دانشمندان این فسیل را قدیمی ترین استخوان شناخته شده ی انسان می دانند. این گروه با کاوش و حفاری دراولدیوای گورج (olduvai Gorge) در تانزانیا قدیمی ترین فسیل شناخته شده ی دست که شبهه به استخوان انسانهای امروزی است را کشف کرده اند. این استخوان انگشت کوچک دست چپ که متعلق به حداقل 1.84 میلیون سال پیش است و بیشتر شبهه به استخوان انسانهای مدرن است تا فسیل انگشت هایی که قبلا در اولدیوای کشف شده بودند.

محققان در 18 آگوست در مجله nature communication مطرح کردند که تمام دست این انسان باستان احتمالا شبیهه به دست انسان امروزی است. آنها می گویند یک انسان از آن دوره با دستهایی شبهه به انسان می توانست قادر به ساختن ابزار سنگی باشد. دانشمندان دریافتند که این فسیل جدید در مقایسه با فسیل انسان اولدیوای باستان از هومو هبیلیس ها (homo habilis)، هندی من ها (handy man)، پرنتراپس بویسی (paranthropus boisei) یا مرد فندق شکن، بیشتر شبهه به انگشت انسان امروزی است. تیم دومینگز-رودریگو (Dominguez-Rodrigo) استدلال میکند که هبیلیس و بویسی ها در اولدیوای، در کنار گونه های انسانهای معرفی شده توسط فسیل انگشت زندگی میکردند. اما شناسایی گونه ی جدید انسان تنها با استفاده از یک یا تعداد اندکی فسیل بسیار بحث برانگیز است.

ترجمه: طاهره.م/خانه علم و دانش تاربام


منابع: sciencenews

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *