آموزش، بزرگان، دیگر موارد، معرفی، نجوم و کیهان شناسی

ویلیام هرشل

تاربام: “فریدریک ویلیام هرشل” (Fredrick William Herschel) ستاره شناس و موسیقی دان بزرگ، در 15 نوامبر 1738 در آلمان متولد شد. او اولین تلسکوپ خودش را در سال 1774 ساخت و با آن حدود 9 سال از عمرش را صرف بررسی ستاره های دوتایی کرد. او اکتشافات زیادی را با تلسکوپ خودش انجام داد که سیاره اورانوس یکی از مهم ترین آنها بود. او همچنین کاشف تابش فروسرخ بود و این کار را با گذراندن نور خورشید و تعیین دمای قسمت های مختلف طیف نور انجام داد. کشف کلاه قطبی مریخ، کشف تیتانیا . اوبرون (از قمر های اورانوس)، کشف انسلادوس و میماس (از قمر های زحل) و کشف اشعه مادون قرمز نیز از دیگر دستاورد های هرشل بود. او همچنین به مطالعه ساختار کیهان و کهکشان راه شیری پرداخت و درباره تکامل جهان اظهار نظر هایی کرد. هرشل با بررسی خورشید متوجه شد که خورشید نیز در جای خود ثابت نیست و حرکت خورشید در فضا را کشف کرد.

تصویر

هرشل در یک خانواده مسیحی پروتستان متولد شد؛ پدر او یک فلوت زن درگروه موسیقی نظامی هانوفر بود. هرشل نیز کار خود را با موسیقی آغاز کرد، اما موسیقی کم کم او را به ریاضیات و نجوم علاقمند کرد. سپس تلسکوپ خود را ساخت و شروع به رصد آسمان کرد. هرشل بیشتر کار های تحقیقاتی و اکتشافی اش را با کمک پسر “جان هرشل” انجام داد و سرانجام در 25 آگوست 1822 در رصد خانه هرشل به پایان عمر خود رسید.

تصویر

تلسکوپی که هرشل با آن اورانوس را کشف کرد

تصویر

کهکشان NGC 2683 که در 5 فوریه 1788 توسط ویلیام هرشل کشف شد

ویلیام هرشل فرد بسیار ارزشمندی بود و خدمات بیشماری را به علم و مخصوصا علم نجوم ارائه داد. او توانست از پسرش “جان هرشل” نیز یک دانشمند مانند خودش بسازد و از این رو در علم پروری و ادامه زنجیره های راه علم نقش بسیار مهمی داشت.


تهیه و تنظیم: خانه علم و دانش تاربام

منابع: wikipedia

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *