اخبار، تکنولوژی، فیزیک

ایجاد اولین کرمچاله در آزمایشگاه

تاربام: فیزیکدان ها در اسپانیا توانستند اولین دستگاه کرمچاله که می تواند یک تونل میدان مغناطیسی در فضا-زمان ایجاد کند را بسازند. تاکنون کرمچاله ها به عنوان یکی از فانتزی های داستان های علمی تخیلی شناخته می شدند. معماری این دستگاه کرمچاله مغناطیسی به این صورت است که با ارائه خطوط میدان مغناطیسی نامرئی، یک تونل در فضا ایجاد می کند.

به گزارش تاربام، وجود کرمچاله ها تنها در حیطه داستان های علمی تخیلی قرار می گرفت، اما ظاهرا این امر در حال نزدیک شدن به واقعیت است. کرم چاله ها مفهوم جدیدی برای فیزیکدان ها نیست؛ طبق قانون نظریه عمومی نسبیت انیشتین، کرم چاله ها می توانند دو نقطه مختلف در فضا را از طریق پلی مخفی در فضا-زمان به یکدیگر متصل کنند. این پل های فرضی که به ماده اجازه می دهد در نقاط مختلف فضا-زمان صفر کنند، کرمچاله نامیده می شوند. دستگاه کرمچاله مغناطیسی تولید شده توسط دانشمندان اسپانیایی، هرچند که شباهتی به مفهوم عرفی کرمچاله ندارد، اما می تواند دو نقطه را در فضا-زمان به یکدیگر متصل کند. این دستگاه می تواند یک تونل مغناطیسی در فضا ایجاد کند و از این رو دستگاه کرمچاله مغناطیسی نامیده می شود.

تصویر

جوردی پرات کاندیدای دکترا در رشته فیزیک در دانشگاه بارسلونا در این باره گفت: این دستگاه امواج مغناطیسی را از یک نقطه در فضا به نقطه ای دیگر منتقل می کند و این کار را از طریق یک تونل نامرئی مغناطیسی انجام می دهد و به خاطر همین این دستگاه مانند یک کرمچاله عمل می کند.

این دستاورد علمی اگرچه هنوز نمیتواند شما را از نقطه ای در جهان به نقطه ای دیگر برساند، اما با این روند می توانیم نسبت به این موضوع خوش بین باشیم.


منابع: fossbytes

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *