اخبار، عصب شناسی

چرا بعضی از آدمها خودخواه هستند؟

تاربام: همه ما حداقل کمی خودخواه هستیم اما بعضی ها خیلی بیشتر از بقیه خودخواه هستند. ما به منظور رسیدن آنچه که در زندگی میخواهیم تمایل به پاداش دادن به کسانی که به ما خوبی کردن با خوب بودن با آنها؛ و تنبهه کردن کسانی که با ما بد بودن را داریم.

به گزارش تاربام، با این حال تعداد اقلیتی که به عنوان افراد مرموز (Machiavellians) معروف هستند توجهی به این هنجار اجتماعی ندارند. طبق یک مطالعه جدید که در مجله ی مغز و تفکر منتشر شده است ، دانشمندان موفق شده اند که آنچه را که در مغز اینگونه افراد در هنگام خوبی کردن دیگران به آنها اتفاق می افتد را تجسم کنند و دریافتند که در این زمان آنها بسیار فعال تر میشوند که چطور به بهترین شکل ممکن از آنها بهروری کنند. بعد از نویسنده ،سیاستمدار و دیپلمات ایتالیایی نیکولا ماکیاولی (Niccolo Machiavelli)، این واژه توسط روانشناسان برای اشاره کردن به کسانی است که بسیار مرموز ،مکار و فاقد همدلی هستند بکار میرود. این واژه به این دلیل که Machiavelli همه این ویژگی ها را داشت گرفته نشده است بلکه کاراکتر اصلی او در مهمترین اثرش “The Prince “که از ترفندهای هوشمندانه برای حفظ قدرت استفاده کرده بود میباشد.

اما هنگامی که در مورد جامعه صحبت میکنیم به نظر میرسد که این روش -استفاده کردن از دیگران برای منفعت خود- ذاتی است. محققان مجارستانی از دانشگاه pecs از یک تست برای جدا کردن گروهی از دانشجویان که دارای استعداد زیادی در فریبکاری هستند از دانشحویانی که تمایل کمتری به اینکار نشان میدهند استفاده کردند و سپس از یک اسکن ام آر آی برای دیدن اینکه چه اتفاقی در مغز آنها در حین انجام این بازی ساده اعتماد می افتد استفاده کردند.

بازی به این صورت انجام میشد: شرکت کنندگان با یک شریک زوج میشدند، سپس به افراد 5 دلار داده شد و از آنها میخواستند که تصمیم بگیرند که قصد دارند چه مقدار برای شریکشان سرمایه گذاری کنند. همه شرکت کنندگان فکر میکردند که شریکشان دانشجویی دیگر است اما در واقع آنها کامپیوتر هایی بودند که طوری برنامه ریزی شده بودند که سود آنها را به صورت عادلانه و هم غیر عادلانه به آنها برگردانند. بعد از اولین تعامل نقش ها را با سرمایه گذاری کردن کامپیوترها برای شرکت کنندگان معکوس کردند، که در این زمان شرکت کنندگان باید تصمیم میگرفتند که آیا سود عادلانه ای بدهند یا نه؛ هنگامی که افراد با میزان فریبکاری کم میخواستند تصمیم بگیرند که چه میزان سود به شریکشان بدهند، طبق هنجارهای اجتماعی تصمیم گرفتند؛ اگر شریکشان سود آنها را عادلانه داده بود به آنها پاداش میدادند و اگر سود ناعادلانه دریافت کرده بودند آنها را تنبیهه میکردند. افراد با میزان فریبکاری زیاد بدون در نظر گرفتن آنچه شریکشان به آنها پرداخته بود، به آنها سود ناعادلانه پرداختند و به طور شگفت آوری در پایان مسابقه این افراد پول بسیار بیشتری داشتند.

اما با نگاه کردن به فعالیت مغز این افراد در طول تست، محققان دریافتند که زمانی که کامپیوترها به افراد با میزان فریبکاری زیاد سودی عادلانه برای سرمایه اولیه آنها پرداخت کردند، فعالیت مغزی آنها در نواحی مهار و خلاقیت افزایش داشته است. محققان پیشنهاد میکنند که این موضوع اشاره دارد که آنها ممکن است در حال مهار کردن غریزه طبیعی خود برای جبران کردن عدالت باشند در حالی که به طور همزمان در حال تلاش برای محاسبه اینکه چطور بهترین بهره وری را از شریک خود داشتع باشند هستند. بنابراین به نظر میرسد که افرادی که دارای میزان فریبکاری زیاد هستند دیگران را تنبهه نمیکنند چون خودشان با آنها ناعادلانه رفتار میکنند، اما با نشان دادن عدالت و انصاف به آنها شروع به حساب کردن اینکه چطور میتوانند بهترین بهروری را از شما داشته باشند میکنند.

ترجمه: طاهره.م/خانه علم و دانش تاربام

منابع: iflscience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *