اخبار، فیزیک، نجوم

سقوط درون سیاهچاله، پایان همه چیز نیست!

تاربام: استیون هاوکینگ فیزیکدان نظری و کیهان شناس بریتانیایی می گوید که ایده فیلم “در میان ستارگان” (Interstellar) درست بوده و سقوط درون یک سیاهچاله به معنی پایان همه چیز نیست.

به گزارش تاربام، استیون هاوکینگ می گوید که اگر درون یک سیاهچاله افتادید، نگران نباشید، چون راهی برای نجات وجود دارد! و از این نظر ایده فیلم در میان ستارگان در رابطه با سقوط درون یک سیاهچاله تقریبا درست بوده است. اگرچه که فرض فیزیکدان ها بر این باور بود که ماده داخل سیاچاله توسط نیروهای گرانشی بسیار بزرگ نابود می شود، اما هاوکینگ می گوید که ماده در سیاهچاله می تواند فرار کند!

بر اساس این خبر، نظریه “پارادوکس اطلاعات” چندین دهه است که دانشمندان را سردرگم کرده است، در حالی که مکانیک کوانتومی می گوید که هیچ چیز توان نابود شدن را ندارد، و نسبت عام هم این را تایید می کند.  با این حال طبق نظریه جدید هاوکینگ، هر چیزی که توسط یک سیاهچاله مکیده می شود به طور موثر در افق رویداد گیر می افتد و تصور می شده که هیچ چیز نمی تواند از آن فرار کند. هاوکینگ ادعا می کند که هر چیزی که به درون سیاهچاله سقوط کند می تواند دوباره در جهان ما یا یک جهان موازی ظاهر شود و این اتفاق از طریق تابش هاوکینگ، پروتونی که به دلیل نوسانات کوانتومی موفق به فرار از سیاهچاله می شود، می افتد.

تصویر هنری یک سیاهچاله

تصویری هنری از یک سیاهچاله

در فیلم Interstellar با بازی متیو مک کانهی، کوپر به داخل سیاهچاله Gargantura سقوط می کند. فضاپیمای او سقوط می کند و او با خروج از فضاپیمای خود داخل یک مکعب چهار بعدی می افتد. سرانجام او موفق به خروج از سیاهچاله می شود.

سیاهچاله ها، ستاره هایی هستند که تحت گرانش خود فرو ریخته اند و چنان نیروی گرانشی تولید می کنند که حتی نور هم توان گریز از آن را ندارد. اما هاوکینگ ادعا می کند که اطلاعات در وهله اول نمیتواند داخل سیاهچاله ساخته شود و در عوض به عنوان یک هولوگرام در افق رویداد آن ظاهر می شود. هاوکینگ می کوید: “من انتظار ندارم که که اطلاعات بتواند داخل یک سیاهچاله ذخیره شود، اما در افق رویداد آن چرا”.

هاوکینگ می گوید که سیاهچاله ها برخلاف تصورات عموم زندان هایی ابدی و تاریک نیستند بلکه ماده می تواند با ورود به آن، در محلی دیگر از جهان ظاهر شود. استیون هاوکینگ در تلاش است تا طی یک ماه آینده ای مقاله ای در این رابطه بنویسد.


منابع: telegraph

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *