اخبار، تکنولوژی

با پنج ابر رایانه سریع دنیا آشنا شوید

تاربام: آیا می خواهید بدانید که سریع ترین ابر رایانه های دنیا چه شکلی هستند؟ با تاربام همراه باشید 🙂

5- Mira: پنجمین ابر رایانه سریع دنیا متولد کشور آمریکا است. این ابر رایانه توسط شرکت آی بی ام (IBM) است و سرعت آن تا 8.6 پتافلاپ (فلاپ flop واحد سرعت ابر رایانه ها است) می رسد. این ابر رایانه با بهره مندی از پلت فرم BlueGene/Q و دارا بودن پردازنده های 786,000 core در آزمایشگاه ملی آرگون در آمریکا واقع شده است.

تصویر

4- K computer: یک ابر رایانه بسیار قدرتمند! ساخته شده توسط فوجیستو (Fujitsu) در موسسه پیشرفته ریکن (Riken) در ژاپن با پردازنده های هشت هسته ای 705,000 SPARC64 VIIIfx مشغول فعالیت در حوزه علوم محاسباتی است. از این ابر رایانه برای محاسبات علمی مانند هواشناسی، تحقیقات پزشکی و حتی پیشگیری از فاجعه های جهانی استفاده می شود.

تصویر

3- Squoia: این یکی هم ساخته شرکت آی بی ام است که با 1.6 میلیون پردازنده 16 هسته ای و سرعت 17.2 پتافلاپ مشغول فعالیت است.

تصویر

2- Titan: یکی از غول های رایانه و ساخت آمریکا است که دارای 17.6 پتافلاپ سرعت است. این ابر رایانه از 561 هزار پردازنده 16 هسته ای 2.2GHz استفاده می کند که دارای NVIDIA GPUs نیز می باشند.

تصویر

1- Tianhe: سریعت ترین ابر رایانه جهان است که به آن لقب “کهکشان راه شیری” داده اند. سرعت آن در حدود دو برابر سرعت تیتان یعنی 33.2 پتافلاپ است و توسط دانشگاه فناوری دفاعی چین ساخته شده است که بر روی 3120000 هسته اجرا می شود و از پردازنده های Xeon E5 شرکت اینتل استفاده می کند.

تصویر


منابع: anonhq

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *