اخبار، نجوم

آیا شما نیز یک شخص را روی سطح مریخ میبینید؟

تاربام: مریخ نورد “کنجکاوری” اخیرا تصویری از سطح این سیاره منتشر کرده که در شبکه های اجتماعی مختلف جنجال برانگیز شده است و عده ای مدعی شده اند که در این تصویر یک موجود فرا زمینی بر روی سطح مریخ مشخص است. اما آیا شما نیز این موجود را در این تصویر می بینید؟! خب همانطور که همه ما می دانیم هنوز هیچ مدرکی گواه بر وجود حیات فرا زمینی و همینطور بر روی سیاره مریخ یافت و تایید نشده است؛ پس با این وجود چرا شاهد چنین اخباری هستیم؟!

تصویر زن در مریخ

تصویر مریخ نورد کنجکاوی از مریخ که عده ای مدعی وجود یک موجود فرازمینی در آن شده اند

به گزارش تاربام، قدرت ادراک و شبیه سازی یکی از بهترین توانایی های مغز انسان است. این توانایی، ما را قادر می سازد تا از پدیده های مختلف آگاه شویم و بتوانیم آنها را درک کنیم. اما آیا تمام ادراکات مغز ما (و همینطور اطلاعات شبکه اینترنت) قابل اعتماد است؟! آیا تا به حال تصویر چهره انسان، یا اشکال دیگر را بر روی درختان یا در ابر های سرگردان در آسمان دیده اید؟ غالبا موارد زیادی از این دست برای شما رخ داده است. در واقع مغز ما توانایی ساخت یک الگوی ظاهری از اشکالی که میبینیم، بر اساس ورودی هایی که قبلا داشته است را دارد. شاید به همین خاطر مغز را سرزنش کنید، اما در واقع این یکی از توانایی های خوب و فوق العاده مغز ما است.

زن در مریخ

تصویر دیگری از سطح مریخ که عده ای یک زن را در آن می بینند

همچنین فضای موجود در اینترنت و محتوای آن می تواند بر این ادراکات مغز ما تاثیر گذار باشد. “رنگ لباس مرموز” یکی از این موارد بود که هر کسی با توجه به ادراکاتی که مغزش داشت لباس را به رنگ متفاوتی از بقیه افراد می دید، که در واقع علت علمی آن نیز مشخص و بررسی شد. در واقع اطلاعات و ورودی های مغز، می تواند مغز ما را در رابطه با درک پدیده ها گیج کند.

اکنون نیز با منتشر شدن تصویری از سطح سیاره سرخ، عده ای بر اساس ادراکات مغزی خودشان، مدعی دیدن تصویر یک زن در این عکس شده اند و این درک مغزی خودشان را منتشر کرده اند و مدعی شده اند که موجودات بیگانه در سیاره سرخ وجود دارند و زندگی می کنند. اما در واقع این چیزی که عده ای آن را به شکل یک انسان یا یک زن دیده اند، تکه سنگی بیش نبوده.

تصویر سطح ماه

تصویری از سطح مریخ که اشکالی شبیه به چهره انسان در آن دیده می شود – این چهره ای که ما در این تصویر درک میکنیم به خاطر الگو سازی غیر واقعی مغز انسان است

این یک درک غیر واقعی از مغز ما انسان هاست که به عنوان یک پدیده روانشناختی با نام پاریدولیا (pareidolia) شناخته می شود. این یک پدیده مشترک در مغز تمام انسان ها است که باعث می شود در یک اطلاعات نا آشنا، مغز ما شروع به جستجوی موارد آشنا کند. مغز انسان با مشاهده یک تصویر، شروع به جستجو برای یافت موارد آشنا بر اساس الگویی هایی که از پیش تعیین و ثبت کرده است می کند (مانند تشخیص یک چهره آشنا در بین یک اجتماعی از انسان ها، با این فرد چهره تک تک افراد حاضر در آن اجتماع را بررسی نکرده است).


منابع: fossbytes

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

2 دیدگاه در ”آیا شما نیز یک شخص را روی سطح مریخ میبینید؟

  1. ببخشید کلمه “قالبا” غلط هست و باید به شکل “غالبا” اصلاح شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *