اخبار، نجوم

امکان وجود حیات بیگانه در پلوتو وجود دارد

تاربام: فیزیکدان انگلیسی، برایان کاکس ادعا می کند که امکان وجود حیات فرازمینی در زیر پوسته یخ زده سیاره پلوتو وجود دارد. فضاپیمای افق های نو ناسا که به تازگی از سیاره پلوتو گذشته است، تصاویری از این سیاره برای ما ارسال کرده است که نشان میدهد احتمالا دریاهای آب گرمی در زیر پوسته یخ زده پلوتو وجود دارد که می تواند شرایطی را برای ایجاد حیات میکروبی فراهم کند.

به گزارش تاربام، هرچند که هنوز هیچ سند و مدرکی معتبری مبنی بر وجود هر گونه حیات خارج از سیاره ما، کشف نشده است؛ با این حال فیزیکدان انگلیسی، برایان کاکس به تازگی ادعا کرده است که احتمال وجود یک حیات فرازمینی در زیر پوسته یخ زده پلوتو وجود دارد.

فضاپیمای افق های نو ناسا در ماه جولای امسال به پلوتو رسید و از ارتفاغ 12500 کیلومتری از آن سیاره تصاویری دیدنی ارسال کرده است که نشان می دهد یخچال های طبیعی در سطح این سیاره وجود دارد. برایات کاکس، فیزیکدان و استاد فیزیک ذرات در بریتانیا ادعا می کند که جضور یخچال های طبیعی می تواند نشانه ای از وجود دریاهای زیر زمینی باشد که می تواند باعث رشد ارگانیسم های میکروبی -متفاوت از آنچه در زمین دیده ایم- شود.

تصویر برایان کاکس

برایان کاکس، فیزیکدان بریتانیایی

فضاپیمای افق های نو علاوه بر تهیه تصاویری از سطح این سیاره و قمر آن شارون، اطلاعات ارزشمندی درباره این سیاره کوتوله فراموش شده به زمین ارسال کرد که می تواند به دانشمندان در یافتن خیلی از مسائل کمک کند. این تصاویر نشان می دهد که دهانه ها و زخم های عمیق و کهن، کوهستان ها و دشت هایی که در یخچال های عظیم مدفون شده اند، در سطح این سیاره وجود دارد.

با این حال محققان معتقدند که هنوز اطلاعات کافی برای تایید وجود آب گرم در زیر یخچال های این سیاره، وجود ندارد. پلوتو در فاصله بسیار دوری نسبت به زمین قرار دارد. کاکس در این رابطه می گوید که دریافت اطلاعات درباره سیاره های نزدیک تری مثل مشتری و زحل و قمر هایشان بسیار ساده تر از چنین سیاره دور افتاده ای است؛ تنها به این دلیل که این سیاره در فاصله بسیار دورتری از زمین قرار دارد.

کاکس همچنین به عموم مردم هشدار داد که خیلی در مورد مسئله وجود حیات فرازمینی در کهکشان ما و پیدا کردن موجودات بیگانه هیجان زده نشوند، چرا که او معتقد است که علم به ما نشان داده است که: “حیات پیچیده احتمالا نادر است“. او در این رابطه افزود که مسیر و روند رشد ارگانیسم های چند سلولی بسیار مشکل و پر از تنگنا های مختلف است.

کاکس میگوید به این نتیجه رسیده است که احتمالا ما تنها موجود زنده و پیچیده در کهکشان خودمان یعنی راه شیری هستیم. کاکس می گوید که ما (انسان ها) شاید در برابر کل جهان از لحاظ جسمی ناچیز باشیم، اما احتمالا وجود ما بسیار ارزشمند است.


منابع: techworm

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *