اخبار، نجوم

عبور ایستگاه فضایی بین المللی از مقابل ماه

تاربام: اکثر اجرام آسمانی برای دیده شدن نیاز به یک تلسکوپ یا یک دوربین دوچشمی دارند؛ ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یک شی ساخته دست بشر است که برای دیدن آن تنها به چشمان خود و یک آسمان پاک نیاز دارید نه چیز بیشتری.

به گزارش تاربام، ایستگاه فضایی بین المللی معمولا در اوایل ماه آگوست به خوبی از جزایر بریتانیا قابل رویت است که مانند یک ستاره درخشان که به آرامی در حال حرکت از غرب به شرق است، در قوس آسمان ظاهر می شود. همچنین در انگلستان نیز به دلیل فاصله مداری بسیار نزدیک و روشن دیده می شود. با رشد و توسعه علم معاصر، ساخت و ساز ایستگاه فضایی بین المللی در نوامبر 1998 با راه اندازی یک ماژول به نام زاریا (Zarya) آغاز شد که امروزه تا این حد توسعه یافته است.

تصویر ایستگاه فضایی بین المللی

مانند هر شی دیگری که در مداری پایین زمین، ایستگاه فضایی بین المللی نیز هنگام حرکت می تواند از مقابل اجرام دور تر عبور کند (در این مورد از مقابل ماه عبور کرده است). در این تصویر عبور ایستگاه فضایی بین المللی از مقابل سطح ماه را مبینید که در تاریخ 2 آگوست 2015 از ایالت ویرجینیا در آمریکا رویت شد. ایستگاه فضایی بین المللی همچنین در 10 روز اول ماه آگوست به خوبی در آسمان بریتانیا پیداست.

ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله 329 تا 410 کیلومتری از سطح زمین قرار دارد و با سرعتی حدود 27358 کیلومتر بر ساعت (7.5 کیلومتر بر ثانیه) به دور زمین در حال چرخش و هر 92 دقیقه یک بار زمین را دور می زند. مدار ایستگاه فضایی بین المللی حدود 51.6 درجه با خط استوا انحراف دارد، این به معنی است که می تواند در همه عرض های جغرافیایی بین 51.6 درجه شمالی تا 51.6 درجه جنوبی در آسمان ظاهر شود.

تصویر ایستگاه فضایی بین المللی

تصویری از ایستگاه فضایی بین المللی

شما با استفاده از سالنامه نجوم می توانید زمان رویت ایستگاه بین المللی فضایی در منطقه خود را بیابید. بسیاری از شما ممکن است از تقویم نجومی ما، برای یافتن موقعیت دقیق فاز های ماه، زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات، استفاده کنید. اما شما همچنین می توانید با استفاده از این تقویم نجومی زمان دقیق رویت ایستگاه فضایی بین المللی را نیز بیابید. برای دیدن این تقویم نجومی اینجا را کلیک کنید. در این تقویم می توانید زمان دقیق رویت اجرام آسمانی بر اساس منطقه زمانی خودتان را پیدا کنید.

مشاهده ایستگاه فضایی بین المللی با یک تلسکوپ چگونه است؟!

با توجه به اندازه کوچک فیزیک ایستگاه فضایی بین المللی، نزدیک بودن فاصله اش با زمین و درخشان بودنش، رصد آن با تلسکوپ شاید کار مشکلی باشد. عکس زیر تصویری از ایستگاه فضایی بین المللی است که توسط رالف وندبرگ (Ralf Vandebergh) ثبت شده است.

ایستگاه فضایی بین المللی از دید تلسکوپ

تصویر ایستگاه فضایی بین المللی از دید تلسکوپ – رالف وندربرگ (Ralf Vandebergh)


منابع: astronomynow

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *