اخبار، زیست شناسی

از دست رفتن نیمی از درختان زمین توسط انسان

تاربام: یک سر شماری جدید تخمین می زند که حدود 3 تریلیون درخت در زمین (این سیاره کوچک آبی رنگ) وجود دارد. اما با این وجود نزدیک به 50 درصد از تعداد کل درختان توسط تمدن انسان از بین رفته است.

به گزارش تاربام، بر اساس این مطالعات حدود 3.04 تریلیون درخت در زمین وجود دارد که تقریبا معادل 422 درخت در ازای هر انسان است. محققان با استفاد از تصاویر ماهواره و پردازش های رایانه ای این سرشماری از درختان را انجام داده اند.

محققان با استفاده از نقشه های پوشش درختی کنونی و تاریخی که توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ارائه شده بود، دریافتند که روند از بین رفتن درختان در سال های اخیر چطور اتفاق افتاده است. آنها دریافتند که از زمان شروع تمدن بشری در زمین، نزدیک به 46 درصد از مجموع کل درخت های زمین از بین رفته اند.

تصویر درخت های زمین

نقشه جنگل های زمین – اعتبار تصویر: گروتر و همکاران

توماس کروتر، فوق دکترا از دانشگاه جنگلداری و محیط زیست ییل (Yale) می گوید که در میان موجودات روی زمین، درختان مهم ترین و برجسته ترین آنها هستند که ما اکنون تازه به اهمیت ویژه آن پی برده ایم. محققان گفته اند که سرشماری از درختان به دانشمندان کمک می کند تا درک بهتری از توزیع گونه های جانوری و گیاهی در جهان و همچنین تغییرات آب و هوایی داشته باشند. همچنین می تواند به مطالعاتی درمورد روند چرخه تولید کربن در جهان کمک کند. جنگل ها با جذب دی اکسید کربن از جو و تبدیل آن به اکسیژن به عنوان یک محصول، می توانند نقش عمده ای در کاهش اثرات گاز های گلخانه ای در جو ایفا کنند.

بر طبق این داده های جمع آوری شده، پر تراکم ترین مناطق از درختان، در مناطق نیمه قطبی روسیه، اسکاندیناوی و شمال آمریکا قرار دارند. همچنین بزرگترین مناطق جنگلی همچنان در مناطق استوایی که حدود 43 درصد از کل جنگل های زمین را شامل می شود.

محققان اعلام کرده اند که فعالیت های انسانی دلیل اصلی از بین رفتن جنگل ها در زمین است. این فعالیت ها باعث از بین رفتن سالانه 15 میلیارد درخت در سرتاسر جهان می شود. کروتر می گوید که ما به وضوح اثرات جنگل ها بر محیط زیست و سلامت انسان را دیده ایم و این مطالعه به ما نشان می دهد که مسئله احیای جنگل ها چقدر برای ما باید حائز اهمیت باشد.

جزئیات این تحقیقات در مجله Nature منتشر شده است. همچنین ویدیو تهیه شده در این رابطه را می توانید در اینجا ببینید.


منابع: livescience

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *