اخبار، نجوم

دانشمندان دو سیاهچاله در نزدیکی یک اختروش پیدا کردند

تاربام: درخشان ترین اجرام در کیهان، یک سیاهچاله در قلب خود دارند. اختروش ها یا کوازار ها (منابع درخشانی هستند که به علت اینکه مانند ستاره ها به نظر می رسند، شبه ستاره نامیده می شوند) می توانند درخشان تر از کل یک کهکشان باشند و همچنین می توانند توسط یک سیاهچاله بلعیده شوند (اگرچه که نور قادر به گریز از سیاهچاله نیست، ولی می تواند از افق رویداد فرار کند؛ افق رویداد مرز بیرون و نقطه داخلی سیاهچاله است که ظاهرا ورود هر شی به درون آن بدون بازگشت است).

به گزارش تاربام، نزدیک ترین اختروش به زمین که حدود 600 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد در کهکشانی به نام مارکاریان 231 (Markarian 231) قرار دارد که به تازگی کشف شده که از دو سیاهچاله در حال چرخش به دور هم، تشکیل شده است. این برای اولین بار است که این نوع از اختروش ها شناسایی شده اند.

تصویر سیاهچاله دوتایی

یک تصویر هنری از سیاهچاله دوتایی

داده های هابل نشان می دهد که یک سوراخ مرموز در سطح این اختروش و یا یک حلقه مارپیچی که در حال سقوط به درون این چاله است وجود دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این سیستم باید از دو سیاهچاله که یکی کوچک تر از دیگری است، تشکیل شده باشد.

جرم سیاهچاله بزرگتر حدود 150 میلیون برابر، و جرم سیاهچاله کوچکتر حدود چهار میلیون برابر جرم خورشید ما تخمین زده شده است. دانشمندان فکر میکنند که ادغام این دو سیاهچاله باعث تولید ستاره های زیادی در اطرافشان شده و ستاره ها در این سیستم با سرعتی 100 برابر بیشتر از کهکشان ما متولد می شوند. این یک فرصت بی نظیر برای مطالعات دانشمندان است چرا که اولین بار است که از وجود یک سیاهچاله دوتایی آگاه شده اند.


منابع: popsci

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *