اخبار، نجوم

دورترین کهکشان جهان شناسایی شد

تاربام: دورترین کهکشان جهان در فاصله 13.2 میلیارد سال نوری شناسایی شد. محققان بار دیگر با شناسایی کهکشانی به نام EGS8p7 اعلام کردند که این جرم آسمانی دورترین کهکشانی است که تا اکنون کشف شده است. سن کل کیهان ما از زمان انفجار بزرگ چیزی در حدود 13.8 میلیارد سال است.

به گزارش تاربام، گروهی از محققین دانشگاه صنعتی کالیفرنیا نتیجه گزارش خود حاصل از تلاش بی رمق جستجوی آسمان برای یافت دورترین اجرام را اعلام کردند. در مقاله ای که در 28 آگوست 2015 در نشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شد، ادی زیترین (Adi Zitrin) یک محقق فوق دکترای نجوم از ناسا و ریچارد الیس (Richard Ellis) استاد فیزیک نجومی در دانشگاه کالج لندن، از توضیح شواهدی در مورد یک کهکشان به نام EGS8p7 که در فاصله 13.2 میلیارد سال نوری از ما قرار دارد خبر دادند.

در اوایل سال جاری، این کهکشان به عنوان سوژه ای مناسب جهت بررسی طبق داده های تلسکوپ های فضایی هابل و اسپیتزر، انتخاب شد. محققان با استفاده از یک طیف سنج چند شیئی برای شناسایی اشعه های فروسرخ، جهت تعیین میزان سرخگرایی (سرخگرایی یا انتقال به سرخ، پدیده است که در آن نور منتشر شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز کشیده می شود) کهکشان مورد نظر، آن را بررسی کردند. تعیین سرخگرایی یک جرم آسمانی در واقع روشی سنتی و در عین حال مناسب برای تعیین فواصل کهکشان ها در آسمان است. اما این روش سختی برای شناسایی فواصل بسیار دور در زمان است، چرا که جهان در اوایل بیگ بنگ به شکل یک سوپ داغ از ذرات باردار الکترون ها، پروتون ها و فوتون ها بود. در آن زمان به دلیل اینکه نور (ذرات فوتون) توسط ذرات الکترون پراکنده می شد، جهان اولیه نمیتوانست مکان مناسبی برای انتقال نور (ذرات فوتون) باشد. حدود 380000 سال بعد از بیگ بنگ جهان به اندازه کافی برای الکترون ها و پروتون ها سرد شد تا بتوانند با اتم های هیدروژن ترکیب شوند و در نتیجه نور بتواند آزادانه در کیهان حرکت کند. سپس بعد از نیم الی یک میلیارد سال اولین کهکشان ها متولد شدند. از آن پس جهان تا به امروز به صورت یونیزه باقی ماند.

دورترین کهکشان جهان

تصویری از کهکشان EGS8p7 دورترین کهکشان شناخته شده تا اکنون – تصویر سمت راست بالا توسط تلسکوپ فضایی هابل و تصویر پایین توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر توسط نور مادون قرمز ثبت شده است

اگر شما به کهکشان ها در جهان اولیه نگاه کنید، تعداد زیادی هیدروژن خنثی که چندان شفاف نیستند را می بینید. زیترین می گوید که ما انتظار داریم که مقدار زیادی از تابش این کهکشان توسط این هیدروژن ها جذب شده باشد؛ اما با این حال هنوز میتوانیم این کهکشان را ببینیم.

مشاهده و بررسی این کهکشان می تواند در مورد جدول زمانی دقیق یونیزاسیون جهان دانشمندان را راهنمایی کند و راز هایی اساسی در مورد کیهان را آشکار کند.


منابع: sciencedaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *