اخبار، نجوم

حیات در جهان مانند یک بیماری گسترش می یابد

تاربام: طبق یک نظریه ریاضی، حیات می تواند مانند یک بیماری همه گیر در جهان گسترش یابد. ستاره شناسان این بار به یافت یک اثر بالقوه از حیات در کیهان نزدیک تر شدند؛ یک قانون ریاضی نشان می دهد که حیات چگونه می تواند از ستاره ای به ستاره دیگر انتقال یابد. به نظر شما آیا زندگی در سیارات دیگر می تواند از مواد اولیه خود به خود به وجود بیاید؟ و یا اینکه از سیاره ای به سیاره ای دیگر انتقال پیدا می کند؟! یک الگوی ریاضی می تواند پاسخی ریاضیاتی برای این سوال باشد.

به گزارش تاربام، حیات می تواند طبق یک الگوی ریاضیاتی مانند یک بیماری همه گیر از یک سیاره به سیاره دیگر انتقال یابد. آوی لوئب (Avi Loeb) از مرکز مطالعات علوم اختر فیزیک از دانشگاه هاروارد در بیانیه ای گفت که کهکشات می راه شیری می تواند به وسیله بذر های حیات انباشته شده باشد و سیاراتی وجود دارند که می توانند میزبان مناسبی برای حیات باشند.

این مفهوم گسترش زندگی بر اساس الگوی ریاضیاتی را “پنسپرمیا” (panspermia) می گویند. این مفهوم این سوال را طرح می کند که آیا ارگانیستم های زنده میکروسکوپی (و یا نوع هوشمند حیات) می توانند از طریق سنگ های آسمانی و یا دیگر مواد بین ستاره ها منتقل شوند یا خیر.

تصویر کهکشان راه شیری

اگر حیات بتواند از ستاره ای به ستاره دیگر منتقل شود، محققان می توانند یک الگوی مشخص از این روند ترسیم کنند. در این تصویر هنری از کهکشان راه شیری مناطق سبز رنگ، حباب هایی هستند که حیات می تواند در آنها گسترش یابد. اعتبار تصویر: ناسا

طبق این نظریه، خوشه های حیات می توانند مانند حباب های ایجاد شده در یک ظرف در حال جوشیدن، گسترش یابد. هنری لین (Henry Lin) از نویسندگان این مقاله اعلام کرد که طبق این الگو حیات می تواند خیلی از سریع تر از حالت ایجاد خودبخودی، در جهان توسعه پیدا کند.

تلسکوپ می تواند برای یافت نشانه از وجود چنین حیاتی بسیار مفید باشد. دانشمندان نیز تاکنون نشانه ای از احتمال وجود حیات در سیاره های دیگر پیدا کرده اند. مشکلی که در این طرح وجود دارد این است که فقط محدود به ستاره های قابل مشاهده برای ما است و آن قسمت از ستاره ها که هنوز شناسایی نکرده ایم را شامل نمیشود. طبق اظهار نظر محققان، انسان بسیار خوش شانس بوده است که در لبه یکی از این حباب های حیات قرار دارد (طبق این الگوی ریاضی).


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *