اخبار، نجوم

سیارات دارای اقیانوس آب می توانند میزبان حیات باشند

تاربام، درخشش اقیانوس های سیاره های فراخورشیدی می تواند نشانه از وجود حیات بیگانه در این سیارات باشد. در واقع سیاراتی که دارای اقیانوس های آب باشند، نور بیشتری را از خود انعکاس می دهند و همینطور احتمال وجود حیات در آنها نیز هست.

به گزارش تاربام، زمین در حال چرخش به دور خورشید بسیار درخشان دیده می شود و یکی از دلایل آن انعکاس نوری است که اقیانوس های سطح آن دارند. اقیانوسها در واقع مقدار زیادی از نور را انعکاس می دهند و این اتفاق خصوصا در زمان هلال اتفاق می افتد. محققان می گویند از این روش می توان برای شناسایی سیارات دارای اقیانوس نیز استفاده کرد.

تایلر رابینسون (Tyler Robinson) از مرکز تحقیقات ایمز ناسا در مافت فیلد (Moffett Field) کالیفرنیا، در کنفرانس علوم اخترشناسی در شیکاگو اعلام کرد مشاهده روشنایی بیش از حد از هلال یک سیاره می تواند نشانه ای از وجود اقیانوس بر سطح آن سیاره باشد. او اضافه کرد که این گونه سیارات فراخورشیدی می توانند میزبان حیات بیگانه باشند.

تصویر سیاره کپلر

تصویر هنری از سیاره Kepler-62f – سیاره ای که در منطقه ای قابل سکونت از ستاره خودش قرار دارد و در فاصله 1200 سال نوری از زمین در صورت فلکی لایرا (Lyra) قرار دارد. این سیاره ممکن است دارای آب و همینطور میزبان حیات باشد. اعتبار تصویر: ناسا

اگرچه دانشمندان تا حدودی از قمر زمین، یک چشم انداز از آن دارند، اما با این وجود در حال درک این مطلب هستند که زمین از فواصل خیلی دورتر و یک جهان بیگانه چطور به نظر می رسد. با این حال صحت و سقم جزئیات در این زمینه بدون وجود مشاهدات مستقیم کار مشکلی است.

دانشمندان تا کنون دستاورد های کمی در این زمینه به دست آورده اند. “کارل ساگان” در سال 1993 مطالعاتی در مورد جستجوی حیات های شبیه به سیاره ما، طبق داده های فضاپیمای گالیله ناسا (که در سال 1990 پرتاب شد) داشته است. در سال 2009 نیز فضاپیمای LCROSS ناسا که در دهانه لانر (Lunar) ماه فرود آمده بود زمین را از چند فاز مختلف شامل تمام رخ و هلالی، مشاهده و بررسی کرد. با بررسی داده های مادون قرمز، فرابنش و نور مرئی مشخص شد که زمین چگونه در طیف های مختلف دیده می شود. نتایج این مطالعات در مجله اخترفیزیک (Astrophysical) در سال 2014 منتشر شد.

نتایج این بررسی ها نشان داد که اگرچه تنها بخش اندکی از زمین در فاز هلالی مشخص بود، اما روشنایی آن به دلیل انعکاس نور از سطح اقیانوس ها افزایش یافته بود؛ به طوری که طبق گفته رابینسون در طیف نور مرئی میزان این روشنایی تا 40 درصد و در طیف مادون قرمز نزدیک به 80 درصد افزایش یافته بود.


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *