اخبار، نجوم

نقاط نورانی سرس از نمایی نزدیک

تاربام: داشمندان ناسا از داده های فضاپیمای سپیده دم (Dawn) برای بررسی نقاط روشن در سطح سیاره کوتوله سرس استفاده کردند؛ نقاط روشنی که دانشمندان را حسابی گیج کرده است!

به گزارش تاربام، این تصاویر که توسط فضاپیمای داون در طی ماموریت تصویر برداری از مدار بالا ثبت شده است، نزدیک ترین تصویر از دهانه اوکاتور (Occator) است که از فاصله 1470 کیلومتری از سطح این سیاره تهیه شده و رزولوشن آن 140 متر در هر پیکسل است. ذر حالی که دانشمندان هنوز نمیدانند که این نقاط نورانی چه هستند، اما اعلام کردند که به زودی پرده از این راز خواهند برداشت.

تصویر نقاط نورانی سرس

تصویر ساخته شده با استفاده از تصاویر فضاپیمای داون از دهانه اوکاتور در سطح سیاره کوتوله سری – اعتبار تصویر: ناسا

تصویر سیاره کوتوله سرس

تصویری از سیاره کوتوله سرس و نقاط نورانی مرموز آن از فاصله 46000 کیلومتری در 19 فوریه 2015 توسط فضاپیمای داون ناسا

مارک ریمن (Marc Rayman) مدیر و مهندس ماموریت سپیده دم در قسمت جت های پیشرانشی ناسا می گوید که فضاپیمای سپیده دم، به تازگی به یک چشم انداز از منظره پیچیده و زیبا از نقاط نورانی سرس تبدیل شده است. به زودی با تجزیه و تحلیل علمی دانشمندان، ماهیت اصلی این نقاط و راز آن فاش خواهد شد.


منابع: nasa, cosmosmagazine

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *