اخبار، نجوم

سه فضانورد ایستگاه فضایی سالم به زمین برگشتند

تاربام: با برگشتن سه فضانورد از ایستگاه فضایی بین‌المللی در روز جمعه (11 سپتامبر) جمعیت ساکن در آزمایشگاه فضایی در مدار به 6 نفر خدمه رسید.

به گزارش تاربام، فضاپیمای روسی که کیهان نورد گنادی پادالکا (Gennady Padalka)، فضانورد عضو آژانس فضایی اروپا آندرس موگنسن (Andreas Mogensen) و فضانورد قزاق آیدین ایمبتوو (Aidyn Aimbetov) را حمل می کرد روز جمعه ساعت 8:51 بعد از ظهر بعد از گذشت 3.5 ساعت از ترک کردن ایستگاه فضایی در جلگه قزاقستان به سلامت فرود آمد.

فرود موگنسن و ایمبتوو که جمعه هفته گذشته (4 سپتامبر) به مجموعه مداری 100 میلیارد دلاری رسیدند پایانی برای ماموریت آن ها بود. پادالکا هم بعد از اینکه برای ماموریت 6 ماهه خود از زمین خارج شده بود به زمین بر گشت. پادالکا در ماه مارس به همراه دوستان خود کیهان نورد مایکل کورنینکو (Mikhail Kornienko) و عضو ناسا اسکات کلی (Scott Kelly) که هر دو آنها هم اکنون در نیمه ماموریت بی سابقه یک ساله خود هستند، به فضا رفت.

محققان در حال مطالعه بر روی کورنینکو و کلی هستند تا متوجه بشوند که چگونه آنها از لحاظ جسمی و روانی توانستند به پرواز فضایی دراز مدت عادت کنند تا بتوانند راه را برای سفر خدمه به مریخ یا سیاره های دورتر دیگر هموار کنند. ماموریت 12 ماهه ناگزیر باعث شلوغ شدن موقتی شرایط در ایستگاه فضایی شد.

تصویر

فرود سه فضانورد ایستگاه فضایی در قزاقستان در 11 سپتامبر 2015

کپسول های سایوز می توانند تا 6 ماه باقی بمانند بنابراین وسیله ای که پادالکا و کورنینکو و کلی را به ایستگاه برد نمی تواند در ماه مارس آینده آن دو را به زمین برگرداند؛ به همین خاطر موگنسن و ایمبتوو همراه با کیهان نورد سرگی ولکوو (Sergey Volkov) -که تا ماه مارس آینده باید در فضا بماند- به آزمایشگاه فضایی رفتند تا در درجه اول برای کورنیکو و کلی وسیله ای برای برگشتشان به زمین ببرند. در واقع برنامه ای برای رفتن ایمبتوو به فضا در این ماه ریخته نشده بود. هدف او برای این ماموریت کوتاه در واقع برای همراهی کردن سارا برایتمن (Sarah Brightman) -کسی که گفته شده 50 میلیون دلار برای سفر مداری خودش آماده کرده بود- بوده است و در ماه می نیز از سفر خود به دلایل شخصی انصراف داد. افرادی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند علاوه بر کورنینکو، کلی و ولکوو شامل فضانوردان ناسا کیجل لیندگرن (Kjell Lindgren)، کیمیا یوی (Kimiya Yui) ژاپنی و کیهان مورد اولگ کونوننکو (Oleg Kononenko) می باشند.

ترجمه: مینا کاظمی – فاطمه عسگری / خانه علم و دانش تاربام


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *