اخبار، نجوم

تصاویر جدید افق های نو از پلوتو

تاربام: تصاویر تازه افق های نو از پلوتو، ویژگی هایی را بر روی این سیاره کوتوله نشان می دهد که احتمالا نشان دهنده پدیده هایی مثل تپه های شنی، جریان های یخی نیتروژن بر روی دشت ها و مناطق کوهستانی و حتی دره های بزرگ که با مواد مختلف پر شده اند، می باشد.

به گزارش تاربام، تصاویر نزدیک از پلوتو که توسط فضاپیمای افق های نو ناسا گرفته شده است ویژگی های بسیار متنوع و پیچیده ای از سطح پلوتو را نشان می دهد که دانشمندان را به خود مشغول کرده است. آلن استرن (Alan Stern) محقق اصلی پروژه افق های نو می گوید که پلوتو، در مقایسه با همتایان خود در منظومه شمسی، ویژگی های بسیار پیچیده و جالبی را به ما ارائه می کند. او در این رابطه می گوید که اگر یک هنرمند تا قبل از پرواز ما بر فراز پلوتو، یک تصویر هنری از شکل واقعی این سیاره خلق می کرد، قطعا من آن را توهمی هنری می دانستم؛ اما حال می فهمیدیم که واقعیت دارد!

تصویر پلوتو

تصویری که میبیند توسط فضاپیمای افق های نو ناسا در تاریخ 14 جولای 2015 از ارتفاع 80000 کیلومتری از سطح پلوتو گرفته شده.

فضاپیمای افق های نو در هفته گذشته تصاویر و اطلاعات جدید پردازش شده ای از سطح سیاره پلوتو ارسال کرده است؛ تصاویری با کیفیت 400 متر در هر پیکسل که ویژگی های مختلف و گوناگون سطح این سیاره را نشان می دهد. ویژگی هایی مثل جریان های یخی از نیتروژن که از مناطق کوهستانی بر روی دشت ها سرازیر شده و دره هایی که از مواد مختلف پر شده است. این تصاویر، یادآور سطح “اروپا” قمر مشتری است.

ویلیام بی. مک کینون (William B. McKinnon) معاون بخش GGI از دانشگاه واشنگتن می گوید که تپه های شنی سطح پلوتو (اگر واقعا وجود داشته باشند) بسیار طبیعی هستند، چرا که جو پلوتو، جو نازکی است. کینون در این رابطه می گوید که اتمسفر پلوتو در گذشت احتمالا کمی ضخیم تر بوده است.

تصویر پلوتو

این تصویری موزائیکی از پلوتو است که فضاپیمای افق های نو ناسا از 5 تا 7 سپتامبر 1025 آن را ارسال کرده است. دشت های یخ زده صاف و روشن در مرکز تصویر مشخص است. این تصویر همچنین ویژگی های دیگری از سطح پلوتو را نمایش می دهد. این تصویر در تاریخ 15 جولای 2015 از فاصله 80000 کیلومتری سطح این سیاره گرفته شده است.

تصویر سطح پلوتو

منظره ای 470 کیلومتری از سطح پلوتو از فاصله 80000 کیلومتری.

تصویر سطح پلوتو

منظره ای 350 کیلومتری از سطح پلوتو که گودال ها و توده های کوه در آن مشخص هستند. این تصویر از فاصله 80000 کیلومتری از سطح پلوتو گرفته شده است.

تصویر پلوتو

یک تصویر متفاوت از پلوتو غرق در توده های غبار جوی اش. این تصویر از ارتفاع 770000 کیلومتری از سطح این سیاره توسط فضاپیمای افق های نو گرفته شده. نور خورشید پشت پلوتو باعث مشخص شدن لایه نازک جوی پلوتو و نورانی شدن آن شده است.

تصویر شارون قمر پلوتو

تصویری از “شارون” بزرگترین قمر پلوتو که افق های نو در تاریخ 15 جولای 2015 حدود 10 ساعت قبل از رسیدن به نزدیک ترین نقطه اش تا پلوتو از ارتفاع 470000 کیلومتری از سطح آن گرفته است.

این تصاویر فقط به سطح سیاره کوتوله پلوتو محدود نمی شوند؛ تضاویر بهتری از قمر های پلوتو، شارون، نیکس و هیدرا نیز گرفته شده که در روز های آینده در سایت تصاویر خام افق های نو (LORRI) منتشر خواهند شد. فضاپیمای افق های نو هم اکنون حدود پنج میلیارد کیلومتر از زمین و حدود 69 میلیون کیلومتر از پلوتو دور شده است. این فضا پیما هم اکنون سالم است و همه سیستم های آن به خوبی کار می کنند.


منابع: astronomy

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *