اخبار، نجوم

تصاویر آشنای افق های نو از پلوتو

تاربام: تصاویر جدید فضاپیمای افق های نو از پلوتو دانشمندان را حیرت زده کرده است. این تصاویر که کوه ها، دشت های یخی و جریان های نیتروژن بر سطح پلوتو را نشان می دهد، دانشمندان را از جهاتی متحیر کرده است.

به گزارش تاربام، این نمای جدید از پلوتو توسط فضاپیمای افق های نو ناسا در تاریخ 14 جولای گرفته شد و در 13 سپتامبر به زمین رسید و یک نمای 1250 کیلومتری از سطح این سیاره را نشان می دهد. دانشمندان از چشم انداز آشنای قطبی شکل این سیاره متعجب شده اند. آلن استرن (Alan Stern) محقق اصلی فضاپیمای افق های نو می گوید: این تصویر حسی را به ما القا می کند که انگار خود ما آنجا و به طور زنده در حال مشاهده این منظره هستیم.

پلوتو

تصویری از سیاره کوتوله پلوتو توسط فضاپیمای افق های نو – این تصویردر تاریخ 14 جولای سال 2015 حدود 15 دقیقه بعد از زمانی که افق های نو به نزدیک ترین فاصله اش تا پلوتو رسیده بود گرفته شده است. کوه های یخی و دشت های صاف پلوتو که در نور در حال غروب خورشید می درخشند زیبایی خاصی به تصویر بخشیده است. در سمت راست تصویر دشت های صاف و یخ زده ای با نام غیر رسمی اسپوتنیک (Sputnik) و در سمت چپ کوه های را میبینید که ارتفاعشان به 3500 متر می رسد. کوهستان هایی با نام های غیر رسمی نورگای (Norgay) و هیلاری (Hillary). در پس زمینه نیز جو غبار آلود پلوتو را میبینیم که با نور خورشید در هم شکسته شده است. این تصویر از ارتفاع 18000 کیلومتری از سطح پلوتو گرفته شده است و پهنه ای به اندازه 1250 کیلومتر را نشان می دهد.

تصویر پلوتو

این تصویر نیز از فاصله 18000 کیلومتری از سطح پلوتو گرفته شده و پهنه ای به اندازه 380 کیلومتر را نشان می دهد.

تصویر پلوتو

این تصویر نیز از فاصله 18000 کیلومتری از سطح پلوتو گرفته شده و پهنه ای به اندازه 185 کیلومتر را نشان می دهد.

تصویر پلوتو

تصویری از پلوتو توسط فضاپیمای افق های نو که دشت اسپوتنیک با نام معروف “قلب” در آن مشخص است. این تصویر از ترکیب چند عکس مختلف فضاپیمای افق های نو درست شده است. منطقه مرتفع و درخشان که در سمت راست این دشت مشخص است احتمالا از یخ های نیتروژن تشکیل شده است.

تصویر پلوتو

تصویر توده های یخ نیتروژن در سمت راست دشت اسپوتنیک سیاره پلوتو را نشان می دهد. پیکان های سرخ، دره هایی به پهنای 3 تا 8 کیلومتر را نشان می دهد و حرکت این جریان های نیتروژن به دشت اسپوتنیک با پیکان های آبی نشان داده شده است. پهنای این تصویر حدود 630 کیلومتر است.

تصویر پلوتو

این تصویر همان منظره قبلی را نشان می دهد با این تفاوت که از زاویه مایل گرفته شده است.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *