اخبار، نجوم

نیمه تاریک زحل

تاربام: فضاپیمای کاسینی تصویری زیبا و جذاب از نیمه تاریک زحل گرفته است که در آن حلقه ها و یکی از قمر های این سیاره نیز مشخص است. در این تصویر سایه این غول گازی بر روی حلقه هایش افتاده؛ همچنین یک طوفان خروشان در قطب شمال این غول گازی مشخص است که از حدود 30 سال پیش در حال خروشیدن است.

به گزارش تاربام، در قسمت پایین و سمت چپ این تصویر “تتیس” (Tethys) یکی از قمر های زحل مشخص است که در سیاهی معلق است. فضاپیمای کاسینی این تصویر را در روز 16 ژانویه سال جاری گرفته و ناسا آن را در روز 14 سپتامبر در سایت خود منتشر کرده است.

فضاپیمای کاسینی از سال 2004 در حال گردش به دور این سیاره و جمع آوری اطلاعات در مورد این غول گازی و قمر هایش (به خصوص تیتان، که شبیه به زمین است) بوده است. این فضاپیما امسال وارد آخرین فاز ماموریت خود می شود و قبل از سقوط عمدی و مرگبارش درون اتمسفر زحل، آخرین داده ها را از این سیاره و حلقه هایش جمع آوری می کند.

تصویر زحل

تصویری از زحل که در ژانویه 2015 توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده است. تتیس یکی از اقمار زحل در سمت چپ و پایین این تصویر نیز مشخص است.


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *