اخبار، نجوم

آیا ما در جهان تنها هستیم؟

تاربام: آیا ما در جهان تنها هستیم؟! بررسی ها نشان می دهد که در حال حاظر هنوز هیچ نشانه ای از وجود تمدن های فرازمینی یافت نشده است. حداقل در حاضر، هیچ نشانه ای از حیات و تمدن فرازمینی در کهکشان های همسایه ما در جهان یافت نشده است.

تمدن های فضایی

به گزارش تاربام، یک مطالعه جدید که به بررسی حدود 100000 هزار کهکشان نزدیک ما پرداخته است نشان میدهد که علائمی از اتلاف انرژی که تمدن های بیگانه می توانند تولید کنند، در آنها وجود ندارد. این بررسی نشان می دهد که حیات هوشمند و تمدن های بیگانه اگرچه ممکن است غیر ممکن نباشد اما بسیار نادر است. کهکشان های انتخاب شده برای این بررسی دارای مقدار زیادی گرما و انرژی بودند که در حال آزاد شدن بود، اما به نظر می رسد این گرما تنها یک محصول طبیعی از رسوب و گرد غبار کیهانی باشد نه حاصل گرمای کارخانه های بیگانه! مایکل گرت (Michael Garrett) استاد دانشگاه لیدن و مدیر کل علمی استرون در بیانیه ای اعلام کرد که “برخی از این سیستم های شناخته شده باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند”. او همچنین اعلام کرد که “اگرچه احتمال این که سیستم های باقی مانده نیز در این دسته قرار بگیرند، اما این کار کاملا ارزشش را دارد”.

در سال 1964 یک فیزیکدان نجومی روسی به نام نیکلای کارداشف (Nikolai Kardashev) سه سطح از تمدن های فضایی را بر اساس میزان توانایی شان در بهره برداری از انرژی قابل دسترس را ارائه داد. از آن زمان تا کنون مقیاس کارداشف از سه سطح به چهار سطح بسط داده شده است. تمدن زمین در این مقیاس بسیار سطح پایین است و نمره ای حدود 0.7 به آن تعلق می گیرد. چرا که تمدن زمین تنها بخش کوچکی از انرژی این سیاره را مهار کرده است.

در اوایل سال جاری یک تیم از اخترشناسان به رهبری جیسون رایت (Jason Wright) از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا (Pennsylvania) با بررسی حدود 100000 کهکشانی که کاوشکر گسترده مادون قرمز ناسا (WISE) می تواند ببیند، جستجو برای یافتن نشانه ای از یک تمدن سطح سه که قادر به مهار انرژی یک کهکشان باشد را آغاز کردند. چنین تمدنی باید بسیار پیشرفته و قادر به استعمار ستاره های گوناگون از یک کهکشان برای استفاده از انرژی آن ها باشد. بر اساس قوانین ترمودینامیک انرژی حاصل از این نوع فناوری و تمدنی نمیتواند نابود شود، اما می تواند تابشی در طول موج مادون قرمز داشته باشد. تیم رایت با بررسی این طیف ها متوجه شدند که اگرچه این تشعشعات کمیاب هستند اما با پدیده های طبیعی فیزیکی نجومی مثل رسوب و گرد و غبار کیهانی قابل توضیح اند. او نتیجه گرفت که این نوع تمدن های پیشرفته که قادر به مهار یک کهکشان باشند یا وجود ندارند و یا بسیار کمیاب هستند. گرت نیز طی بیانیه ای اعلام کرد “چنین سیستم هایی بسیار نادر هستند و تمدن هایی مثل تمدن های نوع 3 در جهان محلی ما وجود ندارند؛ پس امشب با خیال راحت در تخت خواب خود بخوابید چرا که به نظر نمیرسد که مورد تهاجم بیگانگان قرار بگیرید!”

تکنیک گرت همچنین می تواند به شناسایی تمدن های نوع 2 نیز کمک کند؛ تمدن هایی که ممکن است بتوانند انرژی خروجی از یک تک ستاره را مهار کنند. او هم اکنون برنامه ای برای جستجوی این نوع تمدن ها دارد که ممکن از تمدن نوع 3 بسیار شایع تر باشند.


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *