اخبار، نجوم

کشف سیاره Kepler453b در مدار دو ستاره

تاربام: ستاره شناسان با استفاده از داده های کپلر، یک سیاره دو ستاره ای به نام Kepler453b را در منطقه ای قابل سکونت کشف کردند.

به گزارش تاربام، یک تیم از اخترشناسان شامل تعدادی پژوهشگر از دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو از کشف یک سیاره در مدار یک جفت ستاره خبر دادند. این دهمین سیاره کشف شده از کپلر ناسا در طول فعالیت 6 ساله اش است که به دور جفت ستاره می چرخد.

تصویر

تصویری هنر از سیاره Kepler 453b و دو ستاره مادری اش در سمت چپ

به گفته استیون کین، استادیار فیزیک و ستاره شناسی در دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو، این سیاره که Kepler 453b نام دارد در فاصله ای قابل سکونت از ستاره های میزبان خود قرار دارد که احتمال وجود حیات در آن وجود دارد.

محققان معمولا سیارات فراخورشیدی (سیارات خارج از منظومه شمسی) را هنگامی که در حاله عبور از مقابل ستاره شان هستند و یا در واقع هنگامی که بین ستاره مادری خود و زمین قرار گرفته اند، از طریق کم نور شدن ستاره ی آن سیاره، شناسایی می کنند و برای این منظور، ستاره شناسان مدت زمان زیادی را باید به مشاهده ستاره مورد نظر بپردازند. در واقع اگر این سیاره الان کشف نشده بود، ستاره شناسان شانس های بعدی خود برای کشف این سیاره را باید سال 2066 امتحان می کردند. “کین” در این رابطه گفت که ما بسیار خوش شانس بودیم که در این زمان کم این سیاره را شناسایی کردیم.

سیاره Kepler 453b هنگام عبور از مقابل ستاره مادری خود، حدود 0.5 درصد از نور آن را کاهش می دهد. شعاع این سیاره 6.2 برابر زمین و حدود 60 درصد از بزرگتر از نپتون است. همچنین اندازه آن نشان می دهد که بیشتر شبیه به یک سیاره گازی است؛ ولی با این وجود در منطقه ای قابل سکونت از ستاره خود قرار گرفته است. کین در این رابطه اعلام کرد که اگر این سیاره دارای یک قمر سنگی باشد، احتمالا می توانید در آن زندگی کنید.

ساکنان فرضی این ستاره می توانند هر 27 روز یک بار به طور همزمان دو خورشید را در آسمان ببیند. اندازه ستاره بزرگتر، حدود 97 درصد و ستاره کوچکتر حدود 20 درصد خورشید ما می باشد. همچنین هر سال برای این سیاره حدود 240 روز زمینی است.

جزئیات این کشف در مقاله ای از مجله Astrophysical منتشر و توسط ویلیام ویلز از دانشگاه ایالتی سان دیگو، روز جمعه در نشست اتحادیه بین المللی نجوم در هونولولو اعلام شد.

لینک مقاله: arxiv


منابع: scitechdaily

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *