اخبار، نجوم

سياه چاله پرجرم غول پيکر و معماهاي دانشمندان

تاربام: یک سياه چاله سنگين در قلب یک کهکشان تازه کشف شده، بسيار بزرگتر از آن چيزي که بايد باشد است و ستاره شناسان علت آن را نمیدانند! اين کهکشان که با نام  SAGE0536AGN شناخته شده است، حدود 2 میلیارد سال نوري از زمين فاصله دارد و حدود 25 میلیارد برار خورشید جرم دارد.

به گزارش تاربام، طبق یک گزارش مطالعاتی جدید، کهکشان هايي با اين اندازه داراي سياه چاله هايي مرکزي برابر با 12 ميليون اجرام خورشيدي و يا بيشتر هستند، اما SAGE0536AGN تقريبا 30 برابر سنگين تر است و 350 ميليون برابر خورشيد جرم دارد.

نويسنده ي بزرگ، جاکو ون لون (jacco van loon) منجم و استاد دانشگاه کيل (keele) انگلستان، در بیانیه ای گفته است که “کهکشان ها جرم زيادي دارند و بيشتر سياه چاله ها در هسته هايشان قرار دارند. اما این یکی به طرز امکان ناپذیری بزرگ است”.

به گفته محققان سياه چاله هاي پرجرم و کهکشان هاي ميزبانشان، معمولا هماهنگ باهم رشد ميکنند اما SAGE0536AGN اينگونه نيست. سياه چاله مرکزي ممکن است بسيار سريع تر از کهکشان رشد کند يا شايد رشد کهکشان به دلايلي زودتر متوقف شده باشد، درحالي که سياه چاله مواد را هنوز جذب ميکند.

یکی از مقامات انجمن نجوم سلطنتی (Royal astronomical society) طی بیانیه ای می گوید “زمان خواهد گفت آيا SAGE0536AGN واقعا عجيب است يا در واقع اولين کهکشان در کلاس جديد اين کهکشان هاست”.

کهکشان SAGE0536AGN درسال 2011، ازطريق آناليز اطلاعات جمع آوري شده توسط تلسکوپ اسپیتزر (spitzer) ناسا به وسيله محققان کشف شد. محققان بر اين باورند که اين کهکشان حداقل 9 میلیارد سال سن دارد. ون لون و همکارش آنه سنسان (Anne sanson) از دانشگاه لانکشير مرکزي انگلستان (central lancashire) نیز با استفاده از تلسکوپ بزرگ آفريقاي جنوبي درباره ي SAGE0536AGN مطالعه کردند. آن دو اندازه گرفتند که چگونه گاز های سريع درحال چرخيدن اطراف سياه چاله هستند. آنها اين کار را بر اساس فرآیند چگونگی تولید گاز های گلخانه ای هیدروژنی به وسیله اثر داپلر اندازه گیری کردند. سرعت گاز به وسيله جرم سياه چاله محاسبه شده است، به طوری که محققان پس از آن توانستند محاسبه کنند که سنگيني SAGE0536AGN حدود 350 ميليون برابر خورشيد است.

تصویر سیاهچاله

تصویر هنری از یک سیاهچاله پرجرم

مطالعات جديد اين ماه به صورت آنلاين در ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی منتشر شده است.

ترجمه: مرتضی عطارد / خانه علم و دانش تاربام


منابع: space

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *