اخبار، نجوم

ناسا وجود آب مایع در مریخ را تایید کرد

تاربام: فضاپیمای اکتشافی مریخ (MRO) وجود جریان آب مایع در سطح مریخ را با قویترین شواهدی که تاکنون به دست آمده است، تایید کرد. محققان با استفاده از اطلاعات یک طیف نگار تصویری بر روی این فضاپیما وجود مواد هیدراته معدنی را در رگه ای در دامنه یکی از کوه های مرموز روی سیاره سرخ مشاهده کردند.

به گزارش تاربام، این رگه های تاریک در فصل های گرم، به سمت پایین دامنه جریان دارند و در فصل های سرد محو می شوند. این مواد در مناطقی از مریخ که دارای دمای بالای 23 درجه سانتی گراد هستند قابل رویت است و در دماهای کمتر ناپدید می شوند.

تصویر آب در مریخ

این رگه های تیره و باریک به پهنای 100 متر هستند که در دامنه های مریخ وجود دارند و حاصل جریان های آب مایع شناخته شده اند. دانشمندان سیاره ای با شناسایی نمک های هیدراته در دامنه های دهانه هیل در سیاره مریخ گواهی بر تایید فرضیه وجود آب مایع در مریخ یافتند. تصویر با رنگ های مصنوعی فروسرخ، قرمز، آبی و سبز پوشانده شده است. اعتبار تصویر: ناسا

جان گرانسفلد (John Grunsfeld) فضانورد و کاردان مدیر ماموریت علمی ناسا در واشنگتن می گوید “پیروزی ما در مریخ پیدا کردن آب مایع بوده است که این کار برای یافتن حیات در جهان انجام می شود؛ و ما هم اکنون می توانیم دلایل قانع کننده ای برای کسانی که در این قضیه شک دارند ارائه بدهیم؛ این دلایل برای تایید وجود آب (البته آب شور) در مریخ قابل توجه هستند”.

تصویر رگه های آب در مریخ

رگه های باریک و تیره بر روی دامنه های دهانه گارنی در سیاره مریخ. طول این رگه ها به چند صد متر می رسد. این رگه ها در اثر جریان های آب شور مایع بع وجود آمده اند. اعتبار تصویر: ناسا

این جریان های پایین تپه ای که RSL نامیده می شوند احتمالا اغلب به عنوان آب مایع توصیف می شوند. نمک های هیدراته در این دامنه می تواند به این تیرگی ها مربوط باشد. نمک های هیدراته باعث پایین آمدن نقطه انجماد آب های شور می شوند. دانشمندان می گویند احتمالا یک جریان زیر سطحی کم عمق آب باعث به وجود آمدن این تیرگی ها می شوند.

لوجندرا اوجها (Lujendra) از موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا و نویسنده یک گزارش درباره این یافته ها که در مجله نیچر جئوساینس شماره 28 سپتامبر منتشر شده است می گوید “ما این نمک های هیدراته را در فصلی که بیشترین پهنا را داشتند کشف کردیم که نشان می دهد سرچشمه آن یا رگه های تیره و یا خود این فرآیند است. در هر صورت نمک های هیدراته روی این رگه ها نشان می دهد که آب نقش اساسی در شکل گیری آن را داشته است”.

اوجها برای اولین بار در سال 2010 زمانی که دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه آریزونا بود با استفاده از تصاویر وضوح بالای مدارگرد MRO متوجه وجود این پدیده های مرموز شد. اوجها و همکارانش می گویند که دلیل به وجود آمدن این پدیده ها کانی های هیدراته ای به نام پرکلرات ها هستند. پرکلرات ها نمک های هیدراته ای هستند که احتمالا ترکیبی از پرکلرات منیزینم، کلرات منیزیم و پرکلرات سدیم هستند. برخی از پرکلرات ها می توانند مایع را تا دمای منفی 70 درجه سانتی گراد هم به صورت مایع نگه دارند. در زمین پرکلرات ها معمولا در بیابان ها وجود دارند و همچنین از آنها برای سوخت موشک هم استفاده می شود.

پرکلرات ها قبلا نیز در مریخ دیده شده بودند. فضاپیمای فونیکس ناسا و مریخ نورد کنجکاوی هر دو این ماده را در سطح مریخ پیدا کرده بودند و همینطور برخی از دانشمندان معتقدند که ماموریت وایکینگ در سال 1970 نیز این نمک ها را شناسایی کرده بود. اما این اولین بار است که پرکلرات ها از مدار مشاهده می شوند. MRO از سال 2006 تا کنون با شش دستگاه علمی خود مشغول بررسی این سیاره است.

ریچ زورک (Rich Zurek) دانشمند پروژه MRO در آزمایشگاه جت پیشرانشی ناسا (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا می گوید “توانایی MRO برای مشاهده چندین ساله مریخ همراه با جزئیات دقیق به ما امکان یافتن چنین پدیده هایی را داده است: شناسایی رگه های مرموز و گامی بزرگ برای فهمیدن چیستی آنها”. برای اوجها نیز این یافته ها، شواهدی بر این هستند که مشاهداتی که 5 سال پیش انجام داده است، به راستی گواه بر وجود آب مایع بر سطح مریخ است.

او می گوید “هنگامی که مردم در مورد آب بر سطح مریخ صحبت می کنند معمولا منظورشان آب به صورت یخ زده و یا در گذشته است؛ اما قضیه فراتر از این هاست. این اولین مشاهده طیفی است که به روشنی از فرضیه وجود آب مایع در مریخ امروز حمایت می کند”.

این کشف تازه ترین دستاورد از یافته های کاوشکر های ناسا در مریخ است. مایکل میر (Michael Meyer) رییس دانشمندان برنامه اکتشافی مریخ در ناسا در پایگاه این موسسه در واشنگتن می گوید “طی چندین سال فضاپیما های متعددی برای پرده گشودن از این راز تلاش کرده اند، اکنون ما می دانیم که آب به صورت مایع روی سطح این سیاره سرد و بیابانی وجود دارد. به نظر می رسد که اگر تحقیقات بر روی مریخ را افزایش دهیم می توانیم بفهمیم که چگونه حیات می تواند در این سیاره پشتیبانی شود و منابع لازم برای انجام این کار در چه نقاطی از این سیاره وجود دارد”.


منابع: nasa

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *