اخبار، زیست شناسی

آیا ویروس ها زنده اند؟

تاربام: آنفلوآنزا، سارس، ابولا، اچ آی وی و … همه ما با این نام ها آشنا هستیم. آنها ویروس هستند: اندک مواد ژنتیکی (DNA و RNA) که در یک پوشش پروتئینی محصور هستند. اما چیزی که ما واقعا نمیدانیم و دانشمندان در حال بررسی آن هستند این است که آیا این ویروس ها، در حقیقت زنده هستند یا خیر؟! مقاله ای که در Science Advancesjust منتشر شده است، قضیه را تغییر می دهد.

به گزارش تاربام، با ایجاد یک روش قابل قابل اعتماد از مطالعه تاریخچه تکاملی ویروس ها (که تاکنون تقریبا غیر ممکن بوده است) محققان مدارکی را یافت کردند که نشان میدهد ویروس ها در واقع موجود زنده هستند.

دانشمندان از مدت ها پیش اینطور استدلال کرده اند که ویروس ها غیر زنده هستند و فقط از ترکیب بیت های DNA و RNA با سلول های دیگر تشکیل شده اند. در واقع بر اساس هر چیز دیگری که ما آنها را می شناسیم می توانیم خصوصیات موجود زنده را شرح دهیم که یک ویروس نمی تواند این خصوصیات را داشته باشد. بسیاری از فرآیند های حیات مثل توانایی سوخت و ساز وجود دارند که ویروس ها انجام نمی دهند. به نظر می رسد که ویروس ها فقط قادر به انجام یکی از فرآیند های حیات هستند که آن تولید مثل است؛ ویروس های فردی را حتی نمیتوان به عنوان یک ساختار دانست، یعنی حتی برای خواندن DNA و RNA آنها و ساخت یک ویروس جدید، نیاز به پروتین ها می باشد. آنها به یک سلول حمله می کنند و ابزار های ژنتیکی آن را برای خودشان می ربایند.

اما در دهه گذشته تحولات ویروس شناسی شروع به فاش کردن اطلاعاتی کرده است که نشان می دهد ویروس ها ممکن است موجود زنده باشند. یکی از این اکتشافات می می ویروس ها (mimiviruses) بودند؛ ویروس های غول پیکری با کتابخانه های ژنومی بزرگی که حتی از برخی از باکتری ها نیز بزرگتر بودند. برخی از ویروس ها مانند ویروس ابولا دارای تعداد کمی از ژن هفتم است. برخی از این غول ها دارای ژن های پروتئینه ای هستند که برای ساخت یک ویروس جدید لازم و ضروری هستند. بر اساس این موضوع، ناشناخته ماندن این قضیه دلیلی بر قرار دادن آن ویروس ها در طبقه بندی موجودات غیر زنده است.

تصویر ویروس

ویژگی های فیزیکی متنوع، اندازه ژنوم ها و شیوه زندگی آنها، طبقه بندی ویروس ها را مشکل کرده است. یک مطالعه جدید با استفاده از پروتئین ها نشان می دهد که احتمالا ویروس ها به عنوان موجود زنده شناخته می شوند.


منابع: popsci

درباره نویسنده

محمدرضا

صونا هستم؛ دانشجوی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقمند به علم نجوم و کیهان شناسی. هر گونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "خانه علم و دانش تاربام" و لینک به این مطلب، غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد. لطفا به "علم" و حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *